Trybunał: wymiana bitcoinów na inne waluty zwolniona z VAT

Wymiana walut tradycyjnych na jednostki wirtualnej waluty bitcoin (i odwrotnie) jest zwolniona z podatku VAT – uznał dziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Aktualizacja: 22.10.2015 16:44 Publikacja: 22.10.2015 10:55

Trybunał: wymiana bitcoinów na inne waluty zwolniona z VAT

Foto: 123RF

Szwed David Hedqvist zamierza świadczyć usługi polegające na wymianie tradycyjnej waluty na wirtualną walutę bitcoin i odwrotnie. Bitcoiny używane są do płatności dokonywanych między osobami prywatnymi w Internecie i w niektórych sklepach internetowych. Można je kupować i sprzedawać na podstawie kursów wymiany.

Przed rozpoczęciem swojej działalności David Hedqvist wystąpił do szwedzkiej komisji prawa podatkowego o stanowisko, czy powinien uiszczać podatek VAT w związku z kupnem i sprzedażą bitcoinów. Zdaniem szwedzkiej komisji bitcoin jest środkiem płatniczym używanym w sposób odpowiadający prawnym środkom płatniczym, a w konsekwencji transakcje, jakich zamierza dokonywać D. Hedqvist, powinny być zwolnione z podatku VAT. To zgodne z europejskimi przepisami o VAT. Dyrektywa Rady 2006/112/WE z 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej stanowi, że dostawy towarów i świadczenie usług dokonywane odpłatnie na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze podlegają podatkowi VAT. Jednakże państwa członkowskie zwalniają między innymi transakcje dotyczące „walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy".

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja