Wyłączenie z kosztów wydatków na rzecz udziałowców dotyczy tylko świadczeń jednostronnych. Wydatki będące następstwem dwustronnych zobowiązań można odliczyć od przychodu. Potwierdziła to katowicka Izba Skarbowa.
O interpretację wystąpiła spółka z o.o. zajmująca się sprzedażą mebli biurowych. Reprezentuje ją prezes, który jest jednocześnie udziałowcem. Ze spółką nie łączy go stosunek pracy. Dojeżdża do firmy z innego miasta prywatnym samochodem. Jeździ nim też do innych miejsc, gdzie pozyskuje nowych klientów, negocjuje i podpisuje umowy. Spółka chce podjąć uchwałę o zwrocie wydatków na noclegi i zakup paliwa. Zapytała fiskusa, czy może je zaliczyć do kosztów. Może, ponieważ są to koszty funkcjonowania spółki i prowadzenia działalności – uznała izba skarbowa. Jest więc spełniony podstawowy warunek rozliczenia wydatku z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT: wydatek może być podatkowym kosztem, jeśli służył osiągnięciu przychodów lub zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów.
Przepis mówiący, że nie są kosztem wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz wspólników, którzy nie są pracownikami (art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT), nie ma tu zastosowania. Nie mamy bowiem do czynienia z jednostronnymi świadczeniami. Kwoty wypłacane udziałowcowi wiążą się z pełnieniem funkcji w zarządzie i wykonywaniem na rzecz spółki określonych czynności.
Skarbówka zwróciła też uwagę na ograniczenie z art. 16 ust. 1 pkt 51 ww. ustawy o CIT. Zgodnie z nim kosztem uzyskania przychodów nie są wydatki na używanie auta osobowego, które nie jest składnikiem majątku firmy, w części przekraczającej limit kilometrówki. W interpretacji podkreślono, że konieczność poniesienia wydatków na rzecz prezesa powinna mieć podstawę w umowie, uchwale wspólników albo wynikać z umowy spółki, postanowień regulaminów lub statutu.
Numer interpretacji: IBPB-1-1/4510-22/15/WRz