VAT: przyznany bonus w zbiorczej fakturze korygującej

Podatnicy mogą wystawić zbiorczą korektę do wszystkich faktur, których odbiorcą był w danym okresie rozliczeniowym jeden kontrahent.

Publikacja: 15.10.2015 03:30

Podatnik przyznał kontrahentowi bonus za zakupy zrobione w III kwartale 2015 r. Czy przyznany bonus podatnik może udokumentować zbiorczą fakturą korygującą z załącznikiem, w którym zostaną wymienione faktury, których dotyczy bonus? – pyta czytelniczka.

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że tzw. bonusy (premie pieniężne) są najczęściej rodzajem rabatu (zob. przykładowo uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 czerwca 2012 r., I FPS 2/12 lub interpretację ogólną ministra finansów z 27 listopada 2012 r., PT3/033/10/423/AEW/12/PT-618). Co prawda od zasady tej istnieją pewne wyjątki (mają one miejsce w przypadkach, gdy w formie bonusu wynagradzane są jakieś świadczenia podmiotu otrzymującego bonus, a nie tylko sam fakt dokonywania zakupów), lecz z treści pytania nie wynika, aby dotyczyło to przedstawionej sytuacji. Zakładam w związku z tym, że przyznany przez podatnika bonus jest właśnie rodzajem rabatu.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne