Reklama
Rozwiń

Upływ terminu a złożenie odwołania

Jeżeli przedsiębiorca nie mógł się odwołać w wyznaczonym czasie od decyzji organu wydanej w jego sprawie, może to zrobić później. Musi jednak spełnić kilka warunków.

Publikacja: 17.09.2015 02:00

Upływ terminu a złożenie odwołania

Foto: www.sxc.hu

Instytucja przywrócenia terminu ma istotne znaczenie, ponieważ daje możliwość wykonania czynności w postępowaniu po upływie terminu, który został ustanowiony do jej wykonania. Uchybienie terminowi oznacza bowiem niewykonanie określonej czynności procesowej we wskazanym czasie. Należy przy tym zwrócić uwagę, że chodzi tu o terminy procesowe, a nie materialne. Uchybienie terminowi do dokonania danej czynności (w analizowanym przypadku – do wniesienia odwołania) pociąga za sobą niemożność jej wykonania. Mając jednak na uwadze dobro podatników, ustawodawca przewidział możliwość ochrony ich przed negatywnymi skutkami takiego uchybienia, poprzez zastosowanie instytucji przywrócenie terminu, określonej w art. 162–164 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.).

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie