Kiedy nie ma obowiązku doręczania faktur VAT

Jeżeli podatnik nie jest w stanie pozyskać od swoich klientów potwierdzeń odbioru faktur korygujących, to nie można tego od niego wymagać.

Publikacja: 03.08.2015 04:00

Kiedy nie ma obowiązku doręczania faktur VAT

Foto: www.sxc.hu

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 25 czerwca 2015 r. (I SA/Łd 356/15).

Sprawa dotyczyła spółki świadczącej usługi leasingu i ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Spółka ta początkowo nie wykazywała w podstawie opodatkowania VAT kosztów ubezpieczenia. Jednak po wydaniu przez NSA uchwały dotyczącej refakturowania usług ubezpieczenia przedmiotu leasingu (uchwała I FPS 3/10 z 8 listopada 2010 r.) skorygowała deklaracje oraz doręczyła klientom faktury korygujące, w których do podstawy opodatkowania zaliczyła koszty ubezpieczenia. Następnie doszła do wniosku, że pierwotne rozliczenie było poprawne, wobec czego kolejny raz skorygowała deklaracje (nie doręczyła jednak faktur korygujących) i wstąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Organy podatkowe odmówiły. Po wydaniu przez TS UE wyroku (C-224/11 z 17 stycznia 2013 r.) spółka wystąpiła z wnioskiem o wznowienie postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty. Organ podatkowy odmówił wznowienia postępowania. Stwierdził, że niedoręczenie faktur korygujących powoduje, że zapadłoby takie samo rozstrzygnięcie, czyli odmowa stwierdzenia nadpłaty. Niemożliwe jest zatem wznowienie postępowania. Spółka podniosła, iż z zasady efektywności prawa unijnego wynika, że należy wznowić postępowanie i orzec o nadpłacie.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne