Reklama
Rozwiń

CIT: powrót do zaniechanej inwestycji skutkuje korektą kosztów

Jeśli spółka podjęła decyzję o zakończeniu prac nad projektem, a następnie zdecydowała się wrócić do wstrzymanych robót, może się to wiązać z obowiązkiem skorygowania przez nią zeznania i zapłatą odsetek od zaległości podatkowej.

Publikacja: 20.07.2015 06:00

CIT: powrót do zaniechanej inwestycji skutkuje korektą kosztów

Foto: www.sxc.hu

Koszty zaniechanych inwestycji zalicza się do kosztów uzyskania przychodów w dacie zbycia inwestycji lub ich likwidacji. O ile pojęcie zbycia nie budzi większych kontrowersji, o tyle kwestią sporną jest rozumienie użytego przez ustawodawcę terminu „likwidacja inwestycji". Co do zasady likwidacja może oznaczać fizyczne unicestwienie inwestycji, ale także rezygnację z procesu inwestycyjnego, podjęcie decyzji o trwałym odstąpieniu od prowadzenia inwestycji. Organy podatkowe często prezentują restrykcyjne podejście do przedstawionego problemu, uznając, że likwidacja powinna posiadać wymiar rzeczywisty, tj. powinna wiązać się z fizycznym unicestwieniem budowanego środka trwałego. Taka wykładnia w niektórych przypadkach prowadzi jednak do trudnych do zaakceptowania wniosków. Często bowiem fizyczna likwidacja środka trwałego na etapie budowy wiązałaby się z nadmiernymi kosztami, przez co podatnik, chcąc zaliczyć koszty zaniechanej inwestycji do kosztów podatkowych, byłby zmuszony do ponoszenia wydatków nieracjonalnych z punktu widzenia ekonomicznego.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?