Reklama
Rozwiń

Współwłaściciel sprzeda auto i rozliczy PIT

Gdy samochód należący do właściciela firmy i jego siostry zostanie sprzedany, przychodem będzie ta część kwoty otrzymanej od nabywcy, która odpowiada udziałowi przedsiębiorcy we współwłasności tego składnika majątku.

Aktualizacja: 06.07.2015 11:50 Publikacja: 06.07.2015 11:00

Współwłaściciel sprzeda auto i rozliczy PIT

Foto: www.sxc.hu

Prowadzę działalność gospodarczą (sklep spożywczy). Ja i mój brat otrzymaliśmy rok temu w spadku (po połowie) samochód osobowy o wartości 30 tys zł. Na podstawie umowy użyczenia zawartej z bratem wykorzystuję ten samochód w działalności gospodarczej. Teraz chciałybyśmy go sprzedać. Jak mam rozliczyć kwotę uzyskaną ze sprzedaży, skoro samochód stanowi współwłasność? – pyta czytelniczka.

W opisanym przypadku samochód jest współwłasnością przedsiębiorcy, więc może on go wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Takie stanowisko wyraziła również Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 19 marca 2012 r. (ILPB1/415-1399/11-4/AG). W piśmie tym czytamy: „Wnioskodawczyni może środek transportu stanowiący w 1/2 jej współwłasność wprowadzić do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych swojej działalności gospodarczej, proporcjonalnie do posiadanego udziału we własności tego składnika majątku". Zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżeńską, chyba że oboje małżonkowie wykorzystują samochód w działalności gospodarczej prowadzonej przez każdego z nich odrębnie (czyli jeśli jeden małżonek korzysta z samochodu w działalności gospodarczej, a drugi z niego nie korzysta i nie ma między nimi rozdzielności majątkowej, to wówczas można amortyzować całą wartość samochodu).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie