Aktualizacja: 06.07.2015 11:50 Publikacja: 06.07.2015 11:00
Foto: www.sxc.hu
Prowadzę działalność gospodarczą (sklep spożywczy). Ja i mój brat otrzymaliśmy rok temu w spadku (po połowie) samochód osobowy o wartości 30 tys zł. Na podstawie umowy użyczenia zawartej z bratem wykorzystuję ten samochód w działalności gospodarczej. Teraz chciałybyśmy go sprzedać. Jak mam rozliczyć kwotę uzyskaną ze sprzedaży, skoro samochód stanowi współwłasność? – pyta czytelniczka.
W opisanym przypadku samochód jest współwłasnością przedsiębiorcy, więc może on go wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Takie stanowisko wyraziła również Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 19 marca 2012 r. (ILPB1/415-1399/11-4/AG). W piśmie tym czytamy: „Wnioskodawczyni może środek transportu stanowiący w 1/2 jej współwłasność wprowadzić do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych swojej działalności gospodarczej, proporcjonalnie do posiadanego udziału we własności tego składnika majątku". Zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżeńską, chyba że oboje małżonkowie wykorzystują samochód w działalności gospodarczej prowadzonej przez każdego z nich odrębnie (czyli jeśli jeden małżonek korzysta z samochodu w działalności gospodarczej, a drugi z niego nie korzysta i nie ma między nimi rozdzielności majątkowej, to wówczas można amortyzować całą wartość samochodu).
Przedsiębiorca będzie mógł złożyć pierwotną deklarację po rozpoczęciu oraz zakończeniu kontroli celno-skarbowej....
Przedsiębiorca będzie musiał płacić VAT dopiero po przekroczeniu 240 tys. zł rocznej sprzedaży. Tak wynika z pro...
Skarbówka może ściągać zaległy podatek spółki od członka jej zarządu. Ale powinien mieć możliwość zwolnienia z o...
Nie można instrumentalnie traktować przepisów o pomocy publicznej, by tylko odmówić zwolnienia z podatku. Taki j...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy będą musieli na nowo przeliczyć, co się im bardziej op...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas