Reklama
Rozwiń

Udostępnienie strony to odpłatny najem? Jest to możliwe

Fiskus i sądy różnie kwalifikują dochody uzyskiwane przez blogerów. Spór może zakończyć wydana w ubiegłym roku interpretacja ogólna ministra finansów, który opowiedział się za argumentacją WSA i NSA.

Publikacja: 25.06.2015 02:00

Udostępnienie strony to odpłatny najem? Jest to możliwe

Foto: www.sxc.hu

Organy podatkowe przez długi czas twierdziły, że jeśli dochody blogera nie są osiągane z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej i nie są związane z zawartą umową cywilnoprawną, to należy je zaliczyć do przychodów z innych źródeł. Sądy administracyjne miały na ten temat inne zdanie i uznawały tego rodzaju dochody po spełnieniu określonych warunków za dochody z najmu.

Jak zostało wskazane w pierwszych dwóch artykułach z naszego cyklu („Dobra Firma" z 11 i z 18 czerwca), prowadzenie bloga może pociągnąć za sobą konieczność opodatkowania osiągniętych z tego tytułu dochodów. Sposób opodatkowania zależy jednak od charakteru prowadzonej działalności. Bloger ma np. możliwość opodatkowania dochodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czy w ramach działalności wykonywanej osobiście (np. gdy została zawarta umowa-zlecenie lub inna umowa cywilnoprawna). Jest też możliwość opodatkowania ww. dochodów jako dochodów z tzw. innych źródeł. Ten ostatni sposób nie jest jednak korzystny dla blogera w przypadku, gdy jednocześnie osiąga on inne dochody. Na ratunek przychodzi jednak orzecznictwo sądów administracyjnych oraz... interpretacja ogólna ministra finansów.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?