Premie dla pracowników są kosztem pracodawcy - podatnika CIT

Nagrody i premie wypłacone pracownikom przez podatnika CIT z dochodów po opodatkowaniu mogą stanowić jego koszty uzyskania przychodów.

Publikacja: 22.06.2015 12:50

Premie dla pracowników są kosztem pracodawcy - podatnika CIT

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Nagrody i premie wypłacone pracownikom przez podatnika CIT z dochodów ?po opodatkowaniu mogą stanowić jego koszty uzyskania przychodów.

Dobra wiadomość dla firm, które chcą się dzielić wypracowanymi zyskami z pracownikami. Siedmioosobowy skład Naczelnego Sąd Administracyjnego uznał w uchwale, że nagrody i premie wypłacone z dochodów po opodatkowaniu mogą być dla firmy-pracodawcy kosztem podatkowym w CIT.

Jak zauważył sędzia NSA Tomasz Kolanowski, sporne w sprawie świadczenia mają charakter motywacyjny, służą osiąganiu zysków w latach następnych. I jako takie spełniają definicję ogólną kosztów uzyskania przychodów. Tym bardziej że NSA nie dopatrzył się żadnego przepisu, który wyłączałby takie kwoty z kosztów podatkowych.

Uchwała zapadła na kanwie konkretnej sprawy. Spółka we wniosku o interpretację wskazała, że na podstawie zakładowego układu zbiorowego pracy przyznała pracownikom nagrody z funduszu załogi tworzonego z zysku po opodatkowaniu. Zapytała, czy takie kwoty mogą być dla niej kosztem. Fiskus uznał, że nie. Ostatecznie ze względu na rozbieżność w orzecznictwie sprawą zajął się poszerzony skład NSA.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku