Aktualizacja: 22.06.2015 12:50 Publikacja: 22.06.2015 12:50
Foto: Fotorzepa, Michał Walczak
Nagrody i premie wypłacone pracownikom przez podatnika CIT z dochodów ?po opodatkowaniu mogą stanowić jego koszty uzyskania przychodów.
Dobra wiadomość dla firm, które chcą się dzielić wypracowanymi zyskami z pracownikami. Siedmioosobowy skład Naczelnego Sąd Administracyjnego uznał w uchwale, że nagrody i premie wypłacone z dochodów po opodatkowaniu mogą być dla firmy-pracodawcy kosztem podatkowym w CIT.
Jak zauważył sędzia NSA Tomasz Kolanowski, sporne w sprawie świadczenia mają charakter motywacyjny, służą osiąganiu zysków w latach następnych. I jako takie spełniają definicję ogólną kosztów uzyskania przychodów. Tym bardziej że NSA nie dopatrzył się żadnego przepisu, który wyłączałby takie kwoty z kosztów podatkowych.
Uchwała zapadła na kanwie konkretnej sprawy. Spółka we wniosku o interpretację wskazała, że na podstawie zakładowego układu zbiorowego pracy przyznała pracownikom nagrody z funduszu załogi tworzonego z zysku po opodatkowaniu. Zapytała, czy takie kwoty mogą być dla niej kosztem. Fiskus uznał, że nie. Ostatecznie ze względu na rozbieżność w orzecznictwie sprawą zajął się poszerzony skład NSA.
Fiskusowi kilka lat zajmie sprawne nauczenie się narzędzi kontrolnych opartych na nowym systemie raportowania danych o CIT – przewiduje Ernest Frankowski, partner i założyciel firmy IT9 zajmującej się wdrożeniami technologii związanych z rozliczeniami podatków
Wprowadzenie zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców to jedna z obietnic wyborczych partii wchodzących w skład obecnej koalicji. Realizacją tej obietnicy mają być dwa projekty nad którymi prace toczą się w parlamencie. Jakich dokładnie zmian można się spodziewać? Kiedy wejdą w życie? I na jakich etapie jest ich wprowadzanie? Oto najważniejsze fakty na temat nowej firmowej składki zdrowotnej.
Pracownikowi, który korzysta z firmowego roweru, trzeba naliczyć przychód według cen z wypożyczalni. Nie można go zmniejszyć o koszty – uznał fiskus.
Skarbówka potwierdziła w interpretacji, że adwokat może rozliczyć w kosztach dwa rowery, jeden na lato, drugi na zimę. Pod warunkiem, że jeździ nimi do klientów.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Przyznanie ulgi uznaniowej, np. umorzenia zaległości podatkowej, ze względu na ważny interes podatnika nie dotyczy tylko sytuacji nadzwyczajnych. Fiskus musi wziąć pod uwagę także indywidualną sytuację podatnika, w tym finansową.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Wygaśnięcie decyzji o zabezpieczeniu „nie odwiesza” biegu terminu przedawnienia. W przypadku jego zawieszania w związku z doręczeniem zarządzenia zabezpieczenia w trybie egzekucyjnym biegnie on dopiero po zakończeniu postępowania zabezpieczającego.
W przypadku konkubinatu nie mogą być stosowane przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, odnoszące się do osób pozostających w związku małżeńskim, a więc brak jest możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Podatnicy powinni już teraz obliczyć swój wynik podatkowy i przeprowadzić analizę zwolnień podmiotowych, a więc ustalić czy podlegają opodatkowaniu podatkiem minimalnym, a jeśli tak, to wybrać najkorzystniejszy sposób liczenia podatku do zapłaty.
Przepisy o cenach transferowych mogą mieć zastosowanie nawet w przypadku braku sformalizowanych powiązań osobowych pomiędzy dwoma podmiotami.
Czy wynajmując za granicą urządzenie informatyczne trzeba pobrać podatek u źródła? Sądy administracyjne jednolicie twierdziły do tej pory, że nie. W dwóch niedawnych wyrokach wyraziły jednak inne zdanie, opowiadając się po stronie fiskusa.
Podatnicy mogą podwyższyć ustawowe stawki amortyzacyjne dotyczące budynków i budowli, jesli obiekty te są używane m.in. pod ciągłym działaniem wody, znacznych drgań, nagłych zmian temperatury czy niszczących środków chemicznych.
Dyrektor KIS twierdzi, że zasadniczo podwyższenie kapitału w spółce pokryte wkładem pieniężnym powyżej określonego progu wiąże się z obowiązkiem w zakresie dokumentacji cen transferowych. Wydaje się jednak, że pogląd ten nie jest trafny.
Przepisy przewidują możliwość zastosowania w określonych przypadkach zwolnienia z podatku u źródła przychodów nierezydentów. Preferencja ta została jednak ograniczona do wąskiej grupy przychodów literalnie wymienionych przez ustawodawcę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas