Reklama
Rozwiń

Polska definicja pierwszego zasiedlenia niezgodna z dyrektywą VAT

Zdaniem NSA, jeżeli przedsiębiorca użytkował nieruchomość i spełnia warunek korzystania z niej przez wymagany czas, to do jej sprzedaży zastosowanie znajdzie zwolnienie fakultatywne, a nie opodatkowanie.

Publikacja: 15.06.2015 06:33

Polska definicja pierwszego zasiedlenia niezgodna z dyrektywą VAT

Foto: www.sxc.hu

15 maja 2015 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie (I FSK 382/14), które może spowodować istne trzęsienie ziemi w praktyce opodatkowania VAT obrotu nieruchomościami zabudowanymi. Przedmiotem tego orzeczenia był sposób rozumienia pierwszego zasiedlenia według regulacji VAT. Pojęcie to jest kluczowe dla ustalenia zasad opodatkowania VAT obrotu nieruchomościami zabudowanymi. Od niego zależy, czy dostawa takich nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT, czy korzysta ze zwolnienia z VAT oraz jaki jest charakter tego zwolnienia (zwolnienie fakultatywne z możliwością skorzystania przez strony transakcji z opcji opodatkowania lub zwolnienie obligatoryjne z brakiem możliwości wyboru opodatkowania).

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?