Nadpłata spowodowana przedawnieniem nie wyklucza prawa do odsetek

Dobrowolna realizacja decyzji wymiarowej nie może mieć wpływu na prawo podatnika do oprocentowania nienależnie zapłaconej kwoty. Tak wynika z orzecznictwa, ale organy konsekwentnie się nie zgadzają z tym poglądem.

Aktualizacja: 01.06.2015 09:07 Publikacja: 01.06.2015 06:30

Nadpłata spowodowana przedawnieniem nie wyklucza prawa do odsetek

Foto: 123RF

Bulwersującą praktyką funkcjonowania organów podatkowych jest wydawanie przez nie decyzji tuż przed upływem terminu przedawnienia i podejmowanie wszelkich możliwych środków, by bieg tego przedawnienia przerwać. Decyzjom takim nadawany jest (często bezpodstawnie) rygor natychmiastowej wykonalności i organy przystępują do egzekucji należności wynikających z decyzji, czasem nawet w dniu jej doręczenia.

Ukształtowana w ostatnim czasie korzystna linia orzecznicza Naczelnego Sądu Administracyjnego (ukoronowana uchwałą pełnego składu Izby Finansowej NSA z 29 września 2014 r., II FPS 4/13) powoduje, że jeśli organ podatkowy nie doprowadzi do przerwania biegu przedawnienia, a organ drugiej instancji nie zdąży wydać swojego rozstrzygnięcia (w wyniku odwołania wniesionego przez podatnika) do upływu terminu przedawnienia, to postępowanie podatkowe należy umorzyć, uchylając jednocześnie wydaną już decyzję.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku