Zwolnienie z VAT przy zbyciu gruntów a przeznaczenie w planie zagospodarowania

Jeśli z zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego wynika, że część wniesionych aportem gruntów musi pozostawać w użytkowaniu rolniczym, to w tym zakresie podatnikowi przysługuje zwolnienie z VAT.

Publikacja: 20.05.2015 04:00

Zwolnienie z VAT przy zbyciu gruntów a przeznaczenie w planie zagospodarowania

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Spółka jest właścicielem kontrolnego pakietu udziałów w innej spółce, która planuje inwestycję polegającą na budowie farmy wiatrowej. Inwestycja ma się składać z 12 turbin wiatrowych położonych na terenie 12 działek wyodrębnionych z nieruchomości pierwotnej. Podatniczka wniosła do spółki wkład w postaci prawa własności tej części nieruchomości pierwotnej, na której nie jest możliwe posadowienie turbin wiatrowych. Zgodnie z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego muszą bowiem pozostawać w użytkowaniu rolniczym. Spółka zapytała, co ma zrobić z opodatkowaniem VAT, gdy miejscowy plan przewiduje dla wnoszonej nieruchomości zlokalizowanie na niej określonej liczby obiektów budowlanych i określa maksymalną powierzchnię zabudowy. Ale pozostały obszar to grunty rolne, a w planie nie jest wskazane, które powierzchnie podlegają zabudowie. Spółka miała wątpliwości, czy ustalenie podstawy opodatkowania aportu części takiej nieruchomości powinno uwzględniać proporcję pomiędzy maksymalną możliwą powierzchnią zabudowy działki pierwotnej w stosunku do całkowitej jej powierzchni.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku