Odsprzedaż kompleksowych usług hotelarskich i gastronomicznych a odliczenie VAT - wyrok WSA

Podatnik, który nie świadczy usług turystyki jest pozbawiony prawa do odliczenia VAT naliczonego od nabycia takich usług noclegowych i gastronomicznych, które podatnik ten refakturuje na rzecz innych.

Publikacja: 14.08.2019 05:40

Odsprzedaż kompleksowych usług hotelarskich i gastronomicznych a odliczenie VAT - wyrok WSA

Foto: Adobe Stock

Na początku 2019 r. do fiskusa wpłynął wniosek o wykładnie przepisów podatkowych. Podatnik wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na sprzedaży usług hotelowych i gastronomicznych grupom oraz organizowaniu konferencji i spotkań integracyjnych. Zaznaczył, że nie dysponuje hotelem, ani restauracją. Żeby sprzedać swoje usługi kupuje je u kontrahentów prowadzących działalność hotelarską i gastronomiczną. Następnie te usługi jako część całej kompleksowej usługi odsprzedaje instytucjom i innym przedsiębiorcom. Zdarzają się sytuacje, gdzie usługi hotelarskie i gastronomiczne zakupione ze stawką 8 proc. odsprzedaje bez dodatkowych świadczeń. Zapytał czy ma prawo do odliczenia VAT zawartego w zakupionych usługach hotelarskich i gastronomicznych, gdy w całości są odsprzedawane, czyli związane w całości z czynnościami opodatkowanymi? Chciał też potwierdzenia, że może do odsprzedaży świadczeń może stosować stawkę 8 proc.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama