Aktualizacja: 09.04.2015 02:00 Publikacja: 09.04.2015 02:00
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
- Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Często otrzymuję towar przed wystawieniem faktury. Czy w tej sytuacji mam obowiązek sporządzać opis otrzymanego towaru, skoro faktura i tak dojdzie? Jeśli tak, to co taki opis powinien zawierać? – pyta czytelnik.
W praktyce często zdarzają się sytuacje, w których podatnik najpierw otrzymuje materiał (towar handlowy), a później wystawiana jest faktura. Jest to szczególny przypadek, który sprawia podatnikom trudności. Sprzedawca ma bowiem prawo wystawić fakturę nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy materiału lub towaru.
Koniec roku to czas aktywności organów skarbowych. Ostatnio głośno było o wzroście liczby fałszywych faktur, fiskus zapowiedział wzmożenie kontroli podatkowych w firmach. Jeśli nie wiesz, na czym one polegają i obawiasz się kar nawet za drobne błędy w rozliczeniach, zapisz się na bezpłatny webiar "Rzeczpospolitej" - „Jak przygotować się do kontroli skarbowej”.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Auta demonstracyjne będą wolne od akcyzy, a sprzedawcy gazu i energii wciąż będą stosowali odwrotne obciążenie VAT – wynika z projektu ustawy, który we wtorek przyjął rząd.
Fiskusowi kilka lat zajmie sprawne nauczenie się narzędzi kontrolnych opartych na nowym systemie raportowania danych o CIT – przewiduje Ernest Frankowski, partner i założyciel firmy IT9 zajmującej się wdrożeniami technologii związanych z rozliczeniami podatków
Wprowadzenie zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców to jedna z obietnic wyborczych partii wchodzących w skład obecnej koalicji. Realizacją tej obietnicy mają być dwa projekty nad którymi prace toczą się w parlamencie. Jakich dokładnie zmian można się spodziewać? Kiedy wejdą w życie? I na jakich etapie jest ich wprowadzanie? Oto najważniejsze fakty na temat nowej firmowej składki zdrowotnej.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Pracownikowi, który korzysta z firmowego roweru, trzeba naliczyć przychód według cen z wypożyczalni. Nie można go zmniejszyć o koszty – uznał fiskus.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Przedsiębiorca, który zdecyduje się na kasową metodę rozliczeń, pomniejszy wartość remanentu o nieopłacone towary.
Podatkowa księga przychodów i rozchodów jest ewidencją księgową, w której ujmuje się operacje gospodarcze w uproszczonej formie. Jest ona najpopularniejszą formą prowadzenia księgowości przez małych podatników rozliczających się na zasadach ogólnych lub liniowo.
Dokument potwierdzający poniesienie kosztu uzyskania przychodu nie musi być ujęty w pkpir w miesiącu, w którym został wystawiony. Może być zaksięgowany dopiero po otrzymaniu go przez przedsiębiorcę bądź przekazaniu do biura rachunkowego.
Sprzedaż samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej to dość częsta praktyka. Nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie jednak sprawę ze skutków podatkowych takiej transakcji.
Jeżeli przedsiębiorca powierzył prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów biuru rachunkowemu, to powinna ona być prowadzona tylko przez to biuro. Musi ona obejmować całość zdarzeń gospodarczych.
W przypadku udzielenia rabatu potransakcyjnego sprzedawca musi skorygować swoje rozliczenia podatkowe. Robi to poprzez zmniejszenie przychodów lub zwiększenie kosztów w okresie, w którym wystawił fakturę korygująca.
W przypadku gdy wartość początkowa wykupionego z leasingu samochodu jest równa lub niższa niż 10 tys. zł, podatnik może zrobić jednorazowy odpis amortyzacyjny w miesiącu oddania tego składnika majątku do używania albo w miesiącu następnym.
Przedsiębiorca, który na potrzeby swojej firmy nabywa bezpośrednio od prywatnych producentów nieprzerobione produkty roślinne i zwierzęce, może sam wystawić dokument potwierdzający zakup i ująć wydatek jako koszt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas