Koszty a niedobory inwentaryzacyjne

Dokument potwierdzający stratę musi określać rodzaj szkody, jej wartość i przyczynę. Niezbędnymi jego elementami są także podpisy osób uprawnionych i data sporządzenia

Publikacja: 16.03.2015 08:38

Koszty a niedobory inwentaryzacyjne

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Ustawa o rachunkowości zobowiązuje jednostki do przeprowadzania inwentaryzacji w określonych terminach, co do zasady minimum raz w roku (w przypadku np. zapasów). Jej celem jest ustalenie rzeczywistego stanu składników aktywów i pasywów na określony moment i kontrola zgodności stanów tych składników wynikających z ksiąg rachunkowych ze stanami rzeczywistymi ustalonymi w trakcie inwentaryzacji.

Należy pamiętać, że wynik inwentaryzacji, w postaci nadwyżek bądź niedoborów składników majątkowych, ma również wpływ na kalkulację podatku dochodowego. Najczęściej faktyczne, często istotne różnice pomiędzy księgami a stanem majątku wynikającym z inwentaryzacji pojawiają się w odniesieniu do środków obrotowych, w szczególności zapasów. Dlatego w dalszej części skupimy się właśnie na niedoborach i nadwyżkach magazynowych.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama