PIT: Niepełnosprawny rozliczy przeróbki w swoim samochodzie

Inwalida, który poniósł wydatki na przystosowanie pojazdu do swoich potrzeb, może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Rodzaj wprowadzonych w aucie zmian, które pomniejszą podstawę opodatkowania, zależy od rodzaju schorzenia.

Aktualizacja: 09.03.2015 08:10 Publikacja: 09.03.2015 04:30

PIT: Niepełnosprawny rozliczy przeróbki w swoim samochodzie

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Mam orzeczenie o niepełnosprawności (niedowład lewej ręki). Czy wydatki na przeróbki mojego samochodu osobowego, których celem jest dostosowanie pojazdu do moich potrzeb (przełożenie wszystkich przełączników obsługiwanych lewą ręką na prawą stronę kierownicy), mogę odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? – pyta czytelniczka.

Podstawą obliczenia podatku jest dochód, po odliczeniu kwot m.in. wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, jeżeli wydatki te zostały poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne (zob. art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT). Podatnik odliczający wydatki rehabilitacyjne dotyczące osoby niepełnosprawnej będącej na jego utrzymaniu powinien wykazać, że faktycznie osoba niepełnosprawna jest na jego utrzymaniu. Przede wszystkim chodzi tu o taki stan, w którym podatnik zapewnia środki do życia, ponosi koszty związane z wyżywieniem, mieszkaniem oraz innymi potrzebami osoby niepełnosprawnej (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 grudnia 2008 r., ILPB2/415-636/08-4/AJ; wyrok NSA z 12 lipca 2000 r., I SA/Lu 535/99). Nie ma kluczowego znaczenia, czy osoba pozostająca na utrzymaniu mieszka razem z podatnikiem i czy nie uzyskuje przychodów. Jeżeli jednak uzyskiwane przez tę osobę dochody pozwalałyby jej na samodzielne utrzymanie, to ulga rehabilitacyjna podatnikowi nie przysługuje.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Podatki
Kogo będzie dotyczyło w 2025 r. raportowanie ESG według nowych standardów?
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Podatki
Zmiany w VAT od stycznia 2025 roku. Dotyczą małych firm
Podatki
Kasowy PIT, czyli nowe zasady rozliczeń przychodów i kosztów dla małych firm
Podatki
Nowa lista rajów podatkowych PIT i CIT. Ważne od 1 stycznia 2025 roku
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Podatki
Kontrole w małych firmach miały być krótsze. Rząd obiecał, a fiskus sprawdza, ile chce
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay