Reklama

RCL: koniec śledztwa w sprawie ustawy o rajach podatkowych

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie opóźnienia w opublikowaniu ustawy o tzw. rajach podatkowych, która ma ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę.

Aktualizacja: 02.03.2015 06:51 Publikacja: 02.03.2015 06:37

RCL: koniec śledztwa w sprawie ustawy o rajach podatkowych

Foto: www.sxc.hu

– Pracownicy resortu finansów nie mieli „prawnego obowiązku" monitorowania procesu legislacyjnego projektu, a wskazanie właściwego terminu ogłoszenia ustawy należało do Rządowego Centrum Legislacji (RCL) – tłumaczy Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. – Uchybienia funkcjonariuszy z RCL należy jednak uznać za przewinienia sankcjonowane na drodze odpowiedzialności służbowej lub dyscyplinarnej.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte 6 października 2014 r. Trzy dni wcześniej „Rzeczpospolita" napisała, że po zwłoce w ogłoszeniu ustawy firmy oszczędzą miliardy na podatkach. Art. 17 ustawy zakładał, że regulacje opodatkowania w Polsce dochodów osiąganych przez zagraniczne spółki kontrolowane wchodzą w życie „pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ich ogłoszenia". Gdyby ogłoszono ustawę przed końcem września, weszłyby w życie z początkiem 2015 r. RCL opublikowało ją dopiero 3 października – były więc obawy, że wejdzie w życie z rocznym opóźnieniem. Dopiero po nowelizacji z 21 października 2014 r. przepisy o zagranicznych spółkach weszły 1 stycznia 2015 r.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki
Czy prawnik rozliczy nowe zęby w kosztach firmy? Jest stanowisko fiskusa
Reklama
Podatki
Czy podatnik może skutecznie wybrać ryczałt w przelewie? Jest wyrok
Podatki
Wydatki na psychoterapię w kosztach firmy? Skarbówka nie każdemu mówi "nie"
Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Reklama
Reklama
Reklama