Reklama
Rozwiń

RCL: koniec śledztwa w sprawie ustawy o rajach podatkowych

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie opóźnienia w opublikowaniu ustawy o tzw. rajach podatkowych, która ma ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę.

Aktualizacja: 02.03.2015 06:51 Publikacja: 02.03.2015 06:37

RCL: koniec śledztwa w sprawie ustawy o rajach podatkowych

Foto: www.sxc.hu

– Pracownicy resortu finansów nie mieli „prawnego obowiązku" monitorowania procesu legislacyjnego projektu, a wskazanie właściwego terminu ogłoszenia ustawy należało do Rządowego Centrum Legislacji (RCL) – tłumaczy Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. – Uchybienia funkcjonariuszy z RCL należy jednak uznać za przewinienia sankcjonowane na drodze odpowiedzialności służbowej lub dyscyplinarnej.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte 6 października 2014 r. Trzy dni wcześniej „Rzeczpospolita" napisała, że po zwłoce w ogłoszeniu ustawy firmy oszczędzą miliardy na podatkach. Art. 17 ustawy zakładał, że regulacje opodatkowania w Polsce dochodów osiąganych przez zagraniczne spółki kontrolowane wchodzą w życie „pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ich ogłoszenia". Gdyby ogłoszono ustawę przed końcem września, weszłyby w życie z początkiem 2015 r. RCL opublikowało ją dopiero 3 października – były więc obawy, że wejdzie w życie z rocznym opóźnieniem. Dopiero po nowelizacji z 21 października 2014 r. przepisy o zagranicznych spółkach weszły 1 stycznia 2015 r.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?