PIT od spotkań integracyjnych

Nawet jeśli osoba zatrudniona uczestniczy dobrowolnie w firmowej imprezie, to po jej stronie nie pojawia się korzyść. Nie można przyjąć, że sama wydałaby pieniądze na uczestnictwo w takim przedsięwzięciu.

Aktualizacja: 02.03.2015 06:52 Publikacja: 02.03.2015 01:00

Biorąc pod uwagę wyrok Trybunału Konstytucyjnego, należy uznać, że po stronie pracownika nie występuje przysporzenie majątkowe, gdy pracodawca proponuje mu udział w spotkaniu integracyjnym (motywacyjnym). W takim przypadku, nawet jeśli pracownik uczestniczy w spotkaniu dobrowolnie, to po jego stronie nie pojawia się korzyść, która mogłaby stanowić przychód. Nie można bowiem przyjąć, że gdyby nie impreza organizowana przez pracodawcę, pracownik wydałby pieniądze na uczestnictwo w takim przedsięwzięciu. Trudno też przyjmować, że przychodem pracownika z umowy o pracę czy stosunku służbowego jest możliwość uczestniczenia w kolacji firmowej, a wartość zjedzonych przez niego potraw i wypitych napojów wyznacza podstawę opodatkowania. Takiej kwalifikacji wydatków poniesionych na rzecz pracowników nie zmienia także fakt, że spotkanie integracyjne bywa połączone z noclegiem. Chodzi bowiem o sam fakt otrzymania tych świadczeń nie we własnym interesie pracowników, ale w interesie pracodawcy. Spotkania takie mają bowiem służyć integracji załogi, co z kolei ma się przekładać na lepszą efektywność ich pracy. Ewidentna korzyść z organizacji takiej imprezy leży po stronie pracodawcy, a nie po stronie pracownika.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Nowa definicja budowli. Od teraz firmy zapłacą za to podatek
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Podatki
Minister finansów: typowy leasing nie jest agresywną optymalizacją podatkową
Podatki
Kogo będzie dotyczyło w 2025 r. raportowanie ESG według nowych standardów?
Podatki
Zmiany w VAT od stycznia 2025 roku. Dotyczą małych firm
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Podatki
Kasowy PIT, czyli nowe zasady rozliczeń przychodów i kosztów dla małych firm
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay