PIT od spotkań integracyjnych

Nawet jeśli osoba zatrudniona uczestniczy dobrowolnie w firmowej imprezie, to po jej stronie nie pojawia się korzyść. Nie można przyjąć, że sama wydałaby pieniądze na uczestnictwo w takim przedsięwzięciu.

Aktualizacja: 02.03.2015 06:52 Publikacja: 02.03.2015 01:00

Biorąc pod uwagę wyrok Trybunału Konstytucyjnego, należy uznać, że po stronie pracownika nie występuje przysporzenie majątkowe, gdy pracodawca proponuje mu udział w spotkaniu integracyjnym (motywacyjnym). W takim przypadku, nawet jeśli pracownik uczestniczy w spotkaniu dobrowolnie, to po jego stronie nie pojawia się korzyść, która mogłaby stanowić przychód. Nie można bowiem przyjąć, że gdyby nie impreza organizowana przez pracodawcę, pracownik wydałby pieniądze na uczestnictwo w takim przedsięwzięciu. Trudno też przyjmować, że przychodem pracownika z umowy o pracę czy stosunku służbowego jest możliwość uczestniczenia w kolacji firmowej, a wartość zjedzonych przez niego potraw i wypitych napojów wyznacza podstawę opodatkowania. Takiej kwalifikacji wydatków poniesionych na rzecz pracowników nie zmienia także fakt, że spotkanie integracyjne bywa połączone z noclegiem. Chodzi bowiem o sam fakt otrzymania tych świadczeń nie we własnym interesie pracowników, ale w interesie pracodawcy. Spotkania takie mają bowiem służyć integracji załogi, co z kolei ma się przekładać na lepszą efektywność ich pracy. Ewidentna korzyść z organizacji takiej imprezy leży po stronie pracodawcy, a nie po stronie pracownika.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama