Jak uzyskać korzystną dla siebie interpretację podatkową

Rozmowa | Agnieszka Poręba, doradca podatkowy w Independent Tax Advisers

Aktualizacja: 05.02.2015 07:52 Publikacja: 05.02.2015 04:00

Jak uzyskać korzystną dla siebie interpretację podatkową

Foto: materiały prasowe

Rz: Czy podatnik, który stara się o uzyskanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, ma możliwość skutecznego zasugerowania ministrowi finansów swojego poglądu na daną sprawę? Kwestia jest istotna zwłaszcza wtedy, gdy stanowisko organów skarbowych i sądów jest niejednolite.

Agnieszka Poręba: Podatnik ma wręcz obowiązek przedstawienia we wniosku własnego stanowiska oraz oczywiście stanu faktycznego. Zazwyczaj sformułowane we wniosku własne stanowisko popiera się wcześniej wydanymi interpretacjami indywidualnymi albo orzeczeniami sądów w podobnych sprawach. Pomocna jest w tym baza interpretacji umieszczona na stronie internetowej sip.mf.gov.pl oraz baza wyroków sądów administra- cyjnych znajdująca się na stronie internetowej orzeczenia.nsa.gov.pl. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie uwzględnia ona tzw. interpretacji milczących, czyli takich, w których fiskus nie odpowiedział podatnikowi w ciągu trzech miesięcy, uznając jego stanowisko za prawidłowe. Jeśli jednak podatnik przedstawi dogodne dla siebie interpretacje lub wyroki, to należy się liczyć z tym, że MF odniesie się do tego niechętnie, argumentując, że interpretacje indywidualne i orzeczenia sądów odnoszą się tylko do konkretnych spraw. Taki pogląd został jednak napiętnowany w orzecznictwie sądów administracyjnych (np. wyrok WSA w Rzeszowie z 20 października 2011 r., I SA/Rz 573/11). Sędziowie twierdzą, że pomijanie stanowiska orzecznictwa przy wydawaniu indywidualnych interpretacji jest naruszeniem zasady zaufania do organów podatkowych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama