Aktualizacja: 05.02.2015 07:52 Publikacja: 05.02.2015 04:00
Foto: materiały prasowe
Rz: Czy podatnik, który stara się o uzyskanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, ma możliwość skutecznego zasugerowania ministrowi finansów swojego poglądu na daną sprawę? Kwestia jest istotna zwłaszcza wtedy, gdy stanowisko organów skarbowych i sądów jest niejednolite.
Agnieszka Poręba: Podatnik ma wręcz obowiązek przedstawienia we wniosku własnego stanowiska oraz oczywiście stanu faktycznego. Zazwyczaj sformułowane we wniosku własne stanowisko popiera się wcześniej wydanymi interpretacjami indywidualnymi albo orzeczeniami sądów w podobnych sprawach. Pomocna jest w tym baza interpretacji umieszczona na stronie internetowej sip.mf.gov.pl oraz baza wyroków sądów administra- cyjnych znajdująca się na stronie internetowej orzeczenia.nsa.gov.pl. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie uwzględnia ona tzw. interpretacji milczących, czyli takich, w których fiskus nie odpowiedział podatnikowi w ciągu trzech miesięcy, uznając jego stanowisko za prawidłowe. Jeśli jednak podatnik przedstawi dogodne dla siebie interpretacje lub wyroki, to należy się liczyć z tym, że MF odniesie się do tego niechętnie, argumentując, że interpretacje indywidualne i orzeczenia sądów odnoszą się tylko do konkretnych spraw. Taki pogląd został jednak napiętnowany w orzecznictwie sądów administracyjnych (np. wyrok WSA w Rzeszowie z 20 października 2011 r., I SA/Rz 573/11). Sędziowie twierdzą, że pomijanie stanowiska orzecznictwa przy wydawaniu indywidualnych interpretacji jest naruszeniem zasady zaufania do organów podatkowych.
Drobne rzeczy sprowadzane spoza Unii Europejskiej mogą być zwolnione z VAT. Niezależnie od tego, czy nabywca prz...
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas