Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności gospodarczej - skutki podatkowe

Pozbycie się prywatnego samochodu zwykle jest neutralne podatkowo. Jednak przy zbyciu czterech kółek wycofanych z działalności gospodarczej brak daniny nie jest taki oczywisty.

Publikacja: 21.01.2015 05:30

Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności gospodarczej - skutki podatkowe

Foto: www.sxc.hu

Początek roku jest okresem, w którym często decydujemy się na zmianę samochodu. Sprzedaży prywatnego auta towarzyszy zazwyczaj przekonanie o podatkowej neutralności takiej transakcji. To nabywca musi rozliczyć PCC, podczas gdy sprzedawca nie powinien podlegać żadnym obowiązkom podatkowym. To podejście jest w przeważającej mierze prawidłowe. Samochód traci na wartości w miarę użytkowania, stąd mało kto uzyskuje na sprzedaży dochód potencjalnie podlegający opodatkowaniu. Sprzedaż „prywatnego" pojazdu nie podlega również VAT, chyba że sprzedawca w sposób częstotliwy skupuje samochody w celu ich dalszej odsprzedaży – wówczas sprzedaż następuje w ramach niezarejestrowanej działalności gospodarczej. Prawo podatkowe stwarza jednak przypadki, w których sprzedaż prywatnego auta skutkuje pułapką w postaci obowiązku rozliczenia podatku. Szczególnej uwagi wymaga sprzedaż samochodu wycofanego z działalności gospodarczej.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Unia Europejska ogranicza ESG. Czy wydatki firm zostają w kosztach?
Podatki
Przedsiębiorcy na karcie podatkowej stracą ulgę na składki zdrowotne
Podatki
Zmiany w podatku od nieruchomości. Sędzia mówi o „wymuszonej rewolucji"
Podatki
Jak uniknąć skutków amerykańskich i unijnych ceł? Eksperci radzą
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Wykorzystujesz salon, kuchnię i toaletę w działalności? Rozlicz je w kosztach