Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności gospodarczej - skutki podatkowe

Pozbycie się prywatnego samochodu zwykle jest neutralne podatkowo. Jednak przy zbyciu czterech kółek wycofanych z działalności gospodarczej brak daniny nie jest taki oczywisty.

Publikacja: 21.01.2015 05:30

Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności gospodarczej - skutki podatkowe

Foto: www.sxc.hu

Początek roku jest okresem, w którym często decydujemy się na zmianę samochodu. Sprzedaży prywatnego auta towarzyszy zazwyczaj przekonanie o podatkowej neutralności takiej transakcji. To nabywca musi rozliczyć PCC, podczas gdy sprzedawca nie powinien podlegać żadnym obowiązkom podatkowym. To podejście jest w przeważającej mierze prawidłowe. Samochód traci na wartości w miarę użytkowania, stąd mało kto uzyskuje na sprzedaży dochód potencjalnie podlegający opodatkowaniu. Sprzedaż „prywatnego" pojazdu nie podlega również VAT, chyba że sprzedawca w sposób częstotliwy skupuje samochody w celu ich dalszej odsprzedaży – wówczas sprzedaż następuje w ramach niezarejestrowanej działalności gospodarczej. Prawo podatkowe stwarza jednak przypadki, w których sprzedaż prywatnego auta skutkuje pułapką w postaci obowiązku rozliczenia podatku. Szczególnej uwagi wymaga sprzedaż samochodu wycofanego z działalności gospodarczej.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama