Kradzież towarów – skutki w w VAT

W przypadku zrabowania towarów zakupionych przez spółkę zachowuje ona prawo do odliczenia podatku, a tym samym nie ma obowiązku jego zwrotu i korekty. Warunkiem jest, aby zdarzenie nie nastąpiło z jej winy.

Publikacja: 19.01.2015 05:40

Podatnik zachowuje prawo do odliczenia VAT, gdy w swoich działaniach dochował należytej staranności

Podatnik zachowuje prawo do odliczenia VAT, gdy w swoich działaniach dochował należytej staranności

Foto: 123RF

W art. 5 ustawy o VAT wskazany został zakres opodatkowania odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju oraz innych czynności. Z treści tego przepisu nie wynika, aby zawładnięcie rzeczą w sposób bezprawny uznane było za czynność skutkującą powstaniem obowiązku podatkowego w VAT. W szczególności kradzież nie skutkuje uzyskaniem przez sprawcę uprawnienia do rozporządzania towarami jak właściciel, a więc nie zostają spełnione przesłanki dostawy jako czynności opodatkowanej wynikające z art. 7 ustawy o VAT. Kradzież nie może być uznana za zdarzenie powodujące przeniesienie praw pomiędzy pokrzywdzonym a sprawcą. Brak bowiem umowy, gdyż nie ma zgodnych oświadczeń woli między stronami. Dlatego kradzież towarów nie czyni podmiotu, który się jej dopuszcza, właścicielem skradzionego towaru, ale tylko jego dzierżycielem. Zarazem zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o VAT jej przepisów nie stosuje się do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Kradzież natomiast ze swej istoty taką czynnością nie jest.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne