Skończą się czasy, gdy fiskus na swoją korzyść interpretował wszystkie niejasności w przepisach. W przyszłości w kontrowersyjnych sprawach ma zwyciężać podatnik. Tak wynika z proponowanej przez prezydenta nowelizacji przepisów podatkowych. Dzisiaj zajmie się nią Sejm. Projekt popierają koalicja rządząca i eksperci.
Dawno nie widziałem propozycji tak dobrych dla podatników – mówi Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy w Piekielnik Business Consulting.
Prezydent chce wpisać do ordynacji podatkowej zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników. Bardzo często już teraz powoływaną w sporach z urzędami. – I równie często przez skarbówkę ignorowaną – mówi Michał Roszkowski, radca prawny, partner w kancelarii Accreo. – Mam nadzieję, że wprowadzenie jej do przepisów zmieni podejście fiskusa. Urzędnik, mając do wyboru różne interpretacje przepisu, będzie musiał wytłumaczyć, dlaczego zdecydował się na korzystną dla siebie.
Kolejna dobra dla podatników propozycja to likwidacja obowiązku korekty kosztów w ustawie o PIT i o CIT. Został wprowadzony dwa lata temu i stał się zmorą księgowych, którzy cały czas muszą weryfikować faktury i poprawiać rozliczenia.
– Przepis o korekcie miał zlikwidować zatory płatnicze – mówi Przemysław Pruszyński, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. – Cel nie został jednak osiągnięty, a firmy, które mają problemy z regulowaniem należności, dobił zakaz rozliczenia nieopłaconych faktur w podatkowych kosztach. Przez to oddają więcej fiskusowi. – Po wykreśleniu tego przepisu przedsiębiorcy odetchną z ulgą – dodaje Tomasz Piekielnik.
Projekt zawiera też rozwiązania mające zapobiec wydłużaniu terminu przedawnienia podatku. Chociażby przez wszczynanie postępowań karnych skarbowych.
– Ta regulacja jest nagminnie nadużywana przez skarbówkę – mówi Michał Roszkowski. – Urzędy często przypominają sobie o podatniku w ostatniej chwili i mając mało czasu na kontrolę, robią wszystko, aby zobowiązanie się nie przedawniło. Najprościej jest im wszcząć postępowanie karne skarbowe.
– Popieramy projekt, kierunkowe zmiany są zasadne, nad szczegółami będziemy pracować w Komisji Finansów Publicznych – mówi jej przewodnicząca Krystyna Skowrońska (PO). Poparcie zapowiada też Jan Bury, przewodniczący Klubu Poselskiego PSL.