Reklama
Rozwiń

Czy wydanie nieruchomości przez powiernika podlega VAT

Przeniesienie prawa własności nieruchomości w wykonaniu umowy powiernictwa jest dostawą towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Publikacja: 05.01.2015 02:05

Czy wydanie nieruchomości przez powiernika podlega VAT

Foto: Rzeczpospolita

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 8 października 2014 r. (IPTPP1/ 443-494/14-4/MW).

Zleceniodawca jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. W związku z ograniczeniami wprowadzonymi tą ustawą co do zasady nie może nabywać nieruchomości w Polsce. Dlatego zawarł on umowę o świadczenie usług noszącą znamiona umowy nienazwanej powiernictwa ze spółką (dalej: spółka). Zgodnie z umową spółka zobowiązała się do nabywania w imieniu własnym, lecz na rachunek cudzoziemca, wskazanych przez niego nieruchomości za zaakceptowaną przez cudzoziemca cenę. Spółka zobowiązała się także do wydania wszystkiego, co uzyska w związku z wykonywaniem zlecenia, w tym do przeniesienia nieruchomości na cudzoziemca lub wskazany przez niego podmiot. Spółka może podejmować czynności umożliwiające zbycie nieruchomości na rzecz cudzoziemca, tj. występować o zmianę klasyfikacji, przeznaczenia i planu zagospodarowania dotyczącego nieruchomości oraz pomagać w uzyskaniu przez cudzoziemca zezwolenia na nabycie nieruchomości. Cudzoziemiec zobowiązał się do przekazywania na rzecz zleceniobiorcy środków na zakup nieruchomości i przeprowadzenie transakcji.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?