Zbycie przedsiębiorstwa bez VAT

Sprzedaż zorganizowanego zespołu składników przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej jest wyłączona z opodatkowania. Zespół ten musi być wyodrębniony organizacyjnie i finansowo. W przeciwnym razie jego elementy będą uznane za poszczególne części składowe majątku i ich zbycie będzie obciążone daniną.

Publikacja: 02.12.2014 06:50

Zbycie przedsiębiorstwa bez VAT

Foto: 123RF

W obrocie gospodarczym dochodzi do realizacji umów, w wyniku których następuje zbycie całego przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części. Transakcja taka zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT pozostaje poza zakresem regulacji tej ustawy. Przepis ten jednoznacznie stanowi, że przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zastosowanie tego wyłączenia wymaga jednak jednoznacznego wykazania, że przedmiotem transakcji było odpowiednio przedsiębiorstwo albo jego zorganizo wana część.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja