Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego się opłaca

Gdy podatnik przekazuje środki na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego i przekroczy ustalony pułap wpłat, prawo do obniżenia podstawy opodatkowania przysługuje mu jedynie do wysokości limitu.

Publikacja: 27.11.2014 07:00

Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego się opłaca

Foto: Rzeczpospolita, Tomasz Wawer

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną według zasad ogólnych. Od lutego 2014 r. wpłacam 300 zł miesięcznie na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Czy wpłaty te mogę odliczyć od dochodu będącego podstawą zapłaty podatku dochodowego? – pyta czytelnik.

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych (skala podatkowa) ustalają podstawę opodatkowania zgodnie z art. 26 ustawy o PIT. Podstawą obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c oraz art. 30e ustawy o PIT, jest dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25 ustawy o PIT, po odliczeniu m.in. kwot wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego dokonanych przez podatnika w roku podatkowym, do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (art. 26 ust. 1 pkt 2b ustawy o PIT).

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama