Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego się opłaca

Gdy podatnik przekazuje środki na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego i przekroczy ustalony pułap wpłat, prawo do obniżenia podstawy opodatkowania przysługuje mu jedynie do wysokości limitu.

Publikacja: 27.11.2014 07:00

Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego się opłaca

Foto: Rzeczpospolita, Tomasz Wawer

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną według zasad ogólnych. Od lutego 2014 r. wpłacam 300 zł miesięcznie na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Czy wpłaty te mogę odliczyć od dochodu będącego podstawą zapłaty podatku dochodowego? – pyta czytelnik.

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych (skala podatkowa) ustalają podstawę opodatkowania zgodnie z art. 26 ustawy o PIT. Podstawą obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c oraz art. 30e ustawy o PIT, jest dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25 ustawy o PIT, po odliczeniu m.in. kwot wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego dokonanych przez podatnika w roku podatkowym, do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (art. 26 ust. 1 pkt 2b ustawy o PIT).

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku