Według jakiej stawki VAT opodatkowany jest wynajem sali gimnastycznej? Niestety, organy podatkowe ciągle wydają na ten temat  rozbieżne interpretacje – pyta czytelniczka.

Wydawanie rozbieżnych interpretacji co do stawki VAT od wynajmu sali gimnastycznej jest ze wszech miar uzasadnione, gdyż w rzeczywistości stawka ta zależy od tego, kto to robi i na jakie cele. Może być to wynajem z obniżoną stawką VAT, tj. 8 proc., jeśli jest to udostępnienie sali gimnastycznej na cele sportowe i cele te realizuje sama osoba fizyczna lub pracownik firmy. Natomiast przy wynajmie sali gimnastycznej trzeba będzie zastosować stawkę 23 proc., jeśli najemcą jest firma i wynajmuje ona salę na swoje komercyjne cele (nawet sportowe). Dla przykładu może to być firma prowadząca odpłatne zajęcia sportowe.

Potwierdzają to organy podatkowe, które do wynajmu sali gimnastycznej przewidują nie tylko możliwość wystąpienia 8- i 23-proc. stawki VAT, ale także zwolnienia z VAT, a nawet niepodlegania temu podatkowi. Przykładowo w interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 24 października 2011 r. (IPTPP2/443-399/11-2/AW) czytamy: „Usługi polegające na udostępnianiu hali sportowej osobom fizycznym lub pracownikom podmiotów gospodarczych mieszczą się w grupowaniu statystycznym pod symbolem PKWiU 93.11.10.0, tj. »Usługi związane z działalnością obiektów sportowych«. Są zatem opodatkowane stawką podatku w wysokości 8 proc. zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 oraz poz. 179 załącznika nr 3 do ustawy o VAT".

Natomiast w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 27 września 2011 r. (IPPP2-443-753/11-4/AK) stwierdzono: „Czynności niepodlegające opodatkowaniu to usługi w zakresie: nieodpłatnego korzystania z hali sportowej na prowadzenie zajęć sportowych przez jednostki organizacyjne miasta (szkoły podstawowe i gimnazja); nieodpłatnego korzystania przez kluby sportowe działające na terenie miasta z hali sportowej, sali sportów walki i innych na prowadzenie treningów; nieodpłatnego korzystania z hali sportowej przez stowarzyszenia, organizacje na prowadzenie zajęć sportowych i rekreacyjnych; nieodpłatnego korzystania ze stadionu sportowego przez szkoły i kluby sportowe na prowadzenie zajęć sportowych i treningów; nieodpłatnego korzystania z ogródka jordanowskiego przez mieszkańców miasta dla celów rekreacyjnych.

Zwolnienie z VAT ma natomiast zastosowanie dla usług: udostępnienia obiektów sportowych świadczone jednostkom lub zakładom budżetowym, czyli m.in. jednostkom organizacyjnym miasta, tj. szkołom podstawowym i gimnazjom.

Z kolei stawka VAT w wysokości 8 proc. ma zastosowanie dla usług: udostępniania obiektów sportowych (basenu, kortów, kręgielni, hali sportowej, lodowiska) na zasadzie wykupienia wstępu (biletu, karnetu) osobom fizycznym, podmiotom gospodarczym lub innym jednostkom organizacyjnym wykupujących wstęp oraz dla usług udostępniania wspinaczki rekreacyjnej na zasadzie wykupienia wstępu na ściance wspinaczkowej.

Co się tyczy stawki VAT w wysokości 23 proc., to ma ona zastosowanie dla usług: wynajmu świadczonego na podstawie umowy najmu całości lub części obiektu sportowego (stadionu, basenu, kortu tenisowego, kręgielni) podmiotom gospodarczym lub innym jednostkom organizacyjnym na cele ich działalności lub imprezy, festyny; udostępniania urządzeń siłowni, jacuzzi, sauny suchej i parowej, prowadzenie zajęć aerobiku, jogi, aquaerobiku; udostępniania automatów do gier losowych (air hokej, bilard) uruchamianych poprzez wrzucenie monety bez możliwości wygranych pieniężnych; wypożyczania obuwia na kręgielnię oraz wypożyczania sprzętu sportowego".

Reasumując, wynajem sali gimnastycznej opodatkowany jest według 8-proc. lub 23-proc. stawki VAT w zależności od tego, kto to robi i na jakie cele. Stawka VAT 8 proc. występuje wtedy, gdy jest to udostępnienie sali gimnastycznej na cele sportowe oraz gdy cele te realizuje sama osoba fizyczna lub pracownik firmy. Natomiast przy wynajmie sali gimnastycznej trzeba będzie zastosować stawkę VAT w wysokości 23 proc., jeśli najemcą jest firma komercyjna i wynajmuje ona salę na swoje komercyjne cele (nawet sportowe).

W przypadku wynajmu sali gimnastycznej występuje także możliwość zwolnienia z VAT i niepodlegania temu podatkowi. I to również w zależności od tego, kto i na jakie cele to robi. Przy niepodleganiu VAT ważne jest przede wszystkim to, by korzystanie z sali gimnastycznej było nieodpłatne.