Dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego są zwolnione z podatku dochodowego. Tak wprost stanowi ustawa o PIT (art. 21 ust. 1 ?pkt 129). Fiskus potwierdza, że zwolnienie dotyczy też dyrektora niepublicznej jednostki, prowadzącego działalność gospodarczą finansowaną ?z dotacji.

Otrzymanych z budżetu jednostki samorządowej lub budżetu państwa kwot nie powinno się wykazywać w kolumnie 7 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Pobierane przez dyrektora wynagrodzenie nie powiększy też kwoty kosztów uzyskania przychodów wykazywanych w kolumnie 13 pkpir.

„Ze względu na to, że otrzymana dotacja zwolniona jest od opodatkowania, a koszty i wydatki bezpośrednio nią sfinansowane nie są uważane za koszty uzyskania przychodów, to fakt otrzymania dotacji nie ma wpływu na ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. W związku z tym, w pkpir nie należy jej ewidencjonować jako przychodu, a wydatków nią sfinansowanych nie należy ujmować jako kosztów". Tak uznała Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 18 września 2014 r. (ITPB1/415-670/14/KW). W interpretacji tej czytamy także, że „W celu odzwierciedlenia zdarzeń gospodarczych, ewentualnym miejscem, gdzie można ewidencjonować otrzymane dotacje, jest kolumna 16, przeznaczona do wpisywania uwag co do treści zapisów w kolumnach 2–15. ?W kolumnie tej mogą być wykazywane przychody faktycznie przez podatnika otrzymane i faktycznie poniesione koszty, które nie są brane pod uwagę przy obliczaniu przychodów podlegających opodatkowaniu".

Jak ujmować

Pytanie zadała izbie podatniczka prowadząca poradnię psychologiczno-pedagogiczną na podstawie wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez starostwo powiatowe. Podatniczka otrzymuje od powiatu dotacje. Oprócz tego prowadzi inną działalność, w ramach której nie otrzymuje żadnego dofinansowania.

Opisała, że prowadzi odrębną ewidencję, w której ujmuje przychody (włącznie z dotacjami) oraz wszystkie koszty poradni, w tym rozliczane ?z dotacji. Sumuje wszystkie przychody poradni pochodzące z dotacji i udzielanych porad indywidualnych, pomniejsza je o wartość otrzymanych dotacji i otrzymaną kwotę wpisuje w kolumnie 7. Podobnie sumuje wszystkie koszty związane z utrzymaniem poradni (w tym wynagrodzenie dyrektora, które jest uwzględnione w rozliczeniu z dotacji), pomniejsza je o kwotę kosztów rozliczonych z dotacji i różnicę tę ujmuje w kolumnie 13 pkpir.

Izba skarbowa potwierdziła, że jest to prawidłowe postępowanie. Wcześniej podobnie odpowiedziała Izba Skarbowa w Warszawie (interpretacja z 18 czerwca 2013 r., IPPB1/415-353/13-4/MS). Wyjaśnienia dotyczą rozliczenia właścicielki niepublicznego przedszkola. Izba odpowiedziała, że „Prowadząc działalność gospodarczą [wnioskodawczyni – red.], uzyskuje przychody i ponosi koszty uzyskania przychodów, które są rozliczane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem otrzymana dotacja nie stanowi dla wnioskodawczyni wynagrodzenia za pracę, lecz przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej zwolniony z opodatkowania".

Organy podatkowe przypominają też o kosztowych konsekwencjach otrzymania dotacji i wyłączeniu z kosztów wartości pracy własnej podatnika.

Trzeba wyłączyć

Jak uznała warszawska izba w ww. interpretacji: „Stwierdzić należy, że wartość pracy wnioskodawczyni – pełniącej funkcję dyrektora poradni psychologiczno-pedagogicznej – nie stanowi kosztu uzyskania przychodu z tej działalności". Izba zwróciła przy tym uwagę na art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT. Przepis ten wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane m.in. z dotacji otrzymanych ?z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.