- Podatnik ma prawo korygować złożoną już deklarację. Czy jest jakieś ograniczenie co do tego, ile razy może to zrobić?

Właściwie może to zrobić tyle razy, ile zechce, a jedyną granicą jest upływ terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych wynikających z danej deklaracji. Konkretnie chodzi o upływ pięciu lat od końca roku, w którym minął termin płatności podatku. Warto pamiętać, że każdą korektę deklaracji trzeba pisemnie uzasadnić. Przepisy ordynacji podatkowej nie stawiają wymagań co do szczegółowości takiego uzasadnienia. Powinno ono jednak wyraźnie wskazywać przyczynę korekty. Mogą być nią np. błędy rachunkowe zidentyfikowane po złożeniu deklaracji czy zmiana rozliczenia określonych transakcji. Korekty można składać wiele razy, chociaż należy się liczyć z tym, że po kolejnej korekcie deklaracji za ten sam okres organy skarbowe mogą się tym szczególnie zainteresować i wszcząć kontrolę podatkową.

Kiedy nie można złożyć korekty deklaracji?

Taka możliwość jest wyłączona podczas trwającej kontroli podatkowej oraz podczas postępowania podatkowego, jeżeli korekta dotyczyłaby spraw z zakresu objętego postępowaniem albo kontrolą. Istotne jest przy tym, że kontrola, co do zasady, zaczyna się w momencie doręczenia podatnikowi postanowienia o jej wszczęciu i okazania legitymacji służbowych przez pracowników urzędu. Z kolei postępowanie podatkowe rozpoczyna się w momencie, w którym przedsiębiorca otrzyma postanowienie o wszczęciu takiego postępowania. Jeśli podatnikowi uda się skorygować deklarację przed takimi momentami, to będzie ona skuteczna. Może się pojawić natomiast niedogodność dotycząca odsetek od zaległości podatkowych wynikających z korekty deklaracji. Jeśli podatnik złoży korektę pomiędzy otrzymaniem zawiadomienia o wszczęciu kontroli a samą kontrolą, to nie będzie mógł skorzystać z preferencyjnej stawki odsetek w wysokości 75 proc. ich nominalnej stawki.

A kiedy taka preferencja przysługuje?

Można z niej skorzystać, jeśli w innych okolicznościach podatnik złoży korektę deklaracji i w ciągu siedmiu dni zapłaci w całości zaległość. Jednak warto pamiętać o prawidłowym wyliczeniu kwoty odsetek według preferencyjnej stawki. Trzeba uwzględnić, że stawka nominalna – dziś 8 proc. – zmieniała się w czasie, a jeszcze do niedawna wynosiła 10 proc. Jeśli się w tych rachunkach pomylimy, to trzeba będzie zapłacić odsetki według pełnej stawki.

—rozmawiał Paweł Rochowicz