Estetyczne otoczenie przedsiębiorstwa zachęca klientów do jego odwiedzenia i zrobienia zakupów. To argument za rozliczeniem wydatków na tereny zielone w podatkowych kosztach. Zaakceptowała go Izba Skarbowa w Łodzi (numer interpretacji IPTPB3/423-193 /14-6/GG).
O interpretację wystąpiła spółka, która stawia nowy budynek administracyjny. Musi też zagospodarować teren wokół niego. Przede wszystkim oczyścić z gruzów i śmieci, zdemontować betonowe płyty i usunąć stare pnie drzew. A potem dowieźć ziemię, nawodnić, zasiać trawę, posadzić nowe krzewy i drzewa. Bez żadnych ekstrawagancji, ale wydatki będą spore.
Czy można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Spółka twierdzi, że tak. Podkreśliła, że jako właściciel posesji zobowiązana jest do dbania o teren, który ma w posiadaniu.
Wydatki na jego zagospodarowanie nie są jednak kosztami reprezentacji (które nie mogą być odliczone od przychodu), gdyż nie wiążą się z okazałością i wystawnością. Celem inwestycji jest po prostu estetyczny wygląd otoczenia firmy.
Powinno to zachęcić klientów do jej odwiedzania i robienia zakupów (poprawia też samopoczucie pracowników). A zatem są to koszty poniesione w celu osiągnięcia większych obrotów.
Spółkę nurtuje też sposób rozliczenia wydatków. Czy są ujmowane w kosztach uzyskania przychodów na bieżąco, czy też zwiększają wartość początkową budynku i powinny być rozliczane w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne? Opowiada się za tym pierwszym wariantem.
Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Przede wszystkim zaakceptował zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Na bieżąco, bez konieczności rozliczania ich w czasie.
Skarbówka przypomniała, że wartością początkową budynku jest koszt jego wytworzenia. Zgodnie z art. 16g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uwzględnia się w nim wartość zużytych rzeczy i wykorzystanych usług obcych oraz wynagrodzeń za pracę.
Wartość początkową zwiększają też wydatki na powstanie obiektów pomocniczych. Są to np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie. Zagospodarowanie terenu wokół budynku nie wiąże się jednak z wytworzeniem obiektu pomocniczego. Dlatego wydatki na tereny zielone nie muszą być uwzględniane w wartości początkowej budynku (nie są bowiem związane z jego budową).
Zdaniem łódzkiej Izby Skarbowej nakłady na zagospodarowanie terenów zielonych są kosztami pośrednio związanymi z przychodami spółki. Odliczamy je w momencie poniesienia (czyli w dniu, w którym ujęto je w księgach rachunkowych na podstawie faktury, rachunku bądź innego dowodu).
Skarbówka podkreśliła też, że wydając interpretację, nie przeprowadza postępowania dowodowego, opierając się na opisie sprawy we wniosku. Skoro więc spółka twierdzi, że otoczenie budynku nie jest okazałe i wystawne, to poniesione wydatki nie są kosztami reprezentacji. Czy tak jest w rzeczywistości? Można to zweryfikować jedynie w trakcie postępowania kontrolnego bądź podatkowego.