Tak wynika z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 lipca 2014 r. (IPPP1/443-442/14-4/ISZ).

Podatnik wskazał, że wynajmuje nieruchomości, które wykorzystuje jako biura przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej. Umowy najmu poszczególnych lokali dotyczą także najmu powiązanych z nimi miejsc parkingowych. Umowy wskazują, że miejsca parkingowe są bezpośrednio i nierozerwalnie związane z powierzchniami biurowymi, których najemcą jest podatnik, pomimo tego, że czynsz najmu miejsc parkingowych płacony jest oddzielnie od czynszu najmu powierzchni biurowych. Do miejsc parkingowych nie są przypisane konkretne pojazdy. ?Z miejsc parkingowych przynależących do biura podatnika mogą korzystać także jego klienci umówieni na spotkanie w biurze.

Samochody, których dotyczył wniosek, to pojazdy, do których zastosowanie ma art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, tj. podatnikowi przysługuje w stosunku do nich ograniczone do 50 proc. prawo do odliczenia VAT naliczonego od związanych z nimi zakupów.

Podatnik pytał, czy w związku z najmem miejsc parkingowych przynależących bezpośrednio do wynajmowanych lokali cała kwota VAT z faktur dokumentujących czynsz najmu miejsc parkingowych stanowi VAT naliczony podlegający odliczeniu. Podatnik twierdził, że ma prawo do odliczenia 100 proc. kwoty VAT, gdyż nie jest to wydatek związany z używaniem samochodów (nie stosuje się art. 86a ?ust. 1 ustawy o VAT), lecz z lokalem, do którego te miejsca są przypisane, a który stanowi główny przedmiot najmu. Jako że najem miejsc parkingowych ma charakter akcesoryjny do najmu samych lokali biurowych, VAT ?z faktur dotyczących czynszu najmu miejsc parkingowych powinien więc podlegać odliczeniu według zasad ogólnych określonych ?w art. 86 ustawy o VAT. Organ podatkowy uznał to stanowisko za prawidłowe.

Podatnik pytał także, czy w związku z koniecznością ponoszenia opłat za przejazdy płatnymi autostradami oraz za postój ?w miejscach parkingowych w trakcie podróży służbowych pracowników cała kwota VAT ?z faktur dokumentujących nabycie tych usług stanowi naliczony VAT podlegający odliczeniu. Zdaniem podatnika prawo do odliczenia ?100 proc. VAT wynika z przepisów prawa pracy dotyczących podróży służbowych, zgodnie z którymi opłaty za przejazd drogami płatnymi i autostradami, postój w strefie płatnego parkowania oraz miejsca parkingowe stanowią „inne niezbędne wydatki związane z podróżą służbową". Tym samym wydatki te nie są związane z używaniem pojazdu samochodowego.

Organ nie zgodził się z tym stanowiskiem. Wskazał, że opłaty parkingowe i opłaty za przejazd autostradą bezsprzecznie są wydatkami związanymi z używaniem konkretnych samochodów, o których mowa w art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT. Wydatków tych nie można uznać za koszty ogólne działalności gospodarczej, do których stosuje się prawo do odliczenia z art. 86 ustawy o VAT.

Powołując się na zasadę autonomii prawa podatkowego, organ wyjaśnił, że powołane przez podatnika przepisy z zakresu prawa pracy nie mają wpływu na rozstrzygnięcie w danej sprawie. W kontekście prawa do odliczenia prymat należy oddać regulacjom dotyczącym VAT.

Tomasz? Dziadura, starszy konsultant ?w dziale doradztwa podatkowego EY w zespole podatków pośrednich

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe zasady odliczania VAT od wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Artykuł 86a ustawy o VAT, który jest regulacją szczególną, ograniczającą do 50 proc. kwotę podatku naliczonego do odliczenia z tytułu zakupów związanych z samochodami przeznaczonymi do użytku mieszanego, został znacząco zmodyfikowany. Od 1 kwietnia 2014 r. odnosi się on także do „wydatków dotyczących innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem pojazdów".

Obawy podatników wzbudził zwłaszcza otwarty katalog innych wydatków. Do 1 kwietnia 2014 r. od tego typu wydatków przysługiwało pełne prawo do odliczenia. Analizowana interpretacja pokazuje, że obawy te były poniekąd uzasadnione. Podatnik, przy obu pytaniach twierdził, że wydatki, które ponosi, nie stanowią kosztów związanych z używaniem pojazdów samochodowych, ale ogólne koszty działalności gospodarczej, które powinny podlegać regulacji art. 86, ?a nie art. 86a ust.1  ustawy o VAT.

W przypadku czynszu najmu miejsc parkingowych argumentacja podatnika przekonała organ podatkowy. Należy zgodzić się z tym, że okoliczności sprawy wskazują na brak ścisłego ?i wyłącznego związku wydatku z samochodami służbowymi należącymi do podatnika. Wydatki te stanowią koszty ogólne, związane z prowadzoną przez podatnika działalnością i jako takie powinny dawać pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego. Należy także podkreślić, iż to, że czynsz najmu za miejsca postojowe płacony jest oddzielnie od czynszu najmu lokali biurowych nie powinno mieć wpływu na taką klasyfikację.

O ile czynsz najmu miejsc parkingowych nie jest wydatkiem związanym z eksploatacją lub używaniem pojazdów, o tyle charakter taki posiadają już opłaty parkingowe oraz opłaty za przejazd autostradą. Dlatego też, w przypadku tego typu wydatków podatnikom przysługuje prawo do odliczenia jedynie 50 proc. kwoty VAT.

Podejście zaprezentowane przez organ w omawianej interpretacji jest zgodne z dotychczas prezentowanym, przedstawionym chociażby w broszurze Ministerstwa Finansów wydanej w związku ?z nowelizacją z 1 kwietnia 2014 r. Opłaty za parking oraz przejazd autostradą zostały tam wskazane wprost jako przykład wydatków dotyczących innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem pojazdów. Wydaje się zatem, że podatnikom trudno będzie przekonać fiskusa do przyznania im pełnego prawa do odliczenia VAT ?od tego typu wydatków.

Współautorką komentarza jest Katarzyna Janiak, konsultantka w dziale doradztwa podatkowego EY w zespole podatków pośrednich