Ministerstwo Finansów wyjaśniło niektóre wątpliwości dotyczące nowych zasad rozliczania VAT od wydatków na samochody osobowe. Obowiązują one od 1 kwietnia i, jak się okazuje, ciągle budzą liczne kontrowersje.
Przypomnijmy, że przy zakupie samochodu osobowego można odliczyć tylko 50 proc. VAT. Podobnie jest z wydatkami na benzynę i kosztami eksploatacji (przy czym prawo odliczenia 50 proc. wydatków na paliwo ma obowiązywać dopiero od 1 lipca 2015 r.).
Cały podatek naliczony (zarówno przy zakupie auta, jak i od kosztów eksploatacji) wolno odliczyć tylko od samochodów typowo firmowych, czyli wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej.
Firmy, które zdecydują się na pełne odliczenie, muszą złożyć w urzędzie specjalną informację o sposobie wykorzystywania pojazdu (VAT-26) i prowadzić ewidencję jego przebiegu. Powinny się w niej znaleźć m.in. opis trasy (skąd–dokąd), data i cel wyjazdu, stan licznika, liczba przejechanych kilometrów.
Przepisy mówią jednak, że tych warunków nie stosuje się do samochodów przeznaczonych wyłącznie do odprzedaży, jeżeli stanowi ona przedmiot działalności przedsiębiorcy. Czy ten wyjątek może mieć zastosowanie w komisach?
Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika, że tak. Właściciele komisów nie muszą więc składać informacji VAT-26 ani też prowadzić ewidencji przebiegu pojazdów dla aut przeznaczonych do zbycia. Nawet wtedy, gdy ewentualny nabywca odbędzie jazdę próbną samochodem, którym jest zainteresowany.
Zdaniem ministerstwa inaczej jest przy rozliczaniu aut testowych. Służą one przede wszystkim zwiększeniu sprzedaży danego modelu samochodu, a dopiero później są odprzedawane (nie ma zatem spełnionego warunku przeznaczenia pojazdu wyłącznie do odprzedaży).
Oczywiście osoba prowadząca komis (albo też inne przedsiębiorstwo zajmujące się handlem używanymi autami) powinna zadbać o to, aby sprzedawane pojazdy nie były wykorzystywane na inne cele niż działalność gospodarcza, na przykład na dojazdy do pracy przez pracowników.
Ministerstwo Finansów odniosło się także do zasad wypełniania informacji VAT-26. Trzeba w niej wskazać datę poniesienia pierwszego wydatku na samochód. Czy takim wydatkiem jest opłata za rejestrację pojazdu?
Nie. Opłata za rejestrację pojazdu dotyczy czynności stanowiących zadania wykonywane przez organy władzy publicznej oraz urzędy je obsługujące. Nie jest ona wydatkiem związanym z wykonywanymi przez przedsiębiorcę opodatkowanymi czynnościami.
Kolejna sprawa to warunki techniczne, jakie musi spełniać pojazd samochodowy typu furgon, aby mógł być uznany, ze względu na konstrukcję, za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Zdaniem ministerstwa chodzi o wymagania określone w art. 86a ust. 9 pkt 2 ustawy o VAT. Powinien więc być innym pojazdem niż samochód osobowy oraz posiadać kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy.
Potwierdzeniem spełnienia tych wymagań jest zaświadczenie wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów po przeprowadzeniu dodatkowego badania technicznego oraz właściwa adnotacja zawarta w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.