Ustawa z 29 sierpnia 2014 r. (DzU z 2014 r., poz. 1328) wprowadza zmiany w przepisach dotyczących cen transferowych zawarte w ustawach: ?o podatku dochodowym od osób prawnych i o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nadchodzące zmiany wpisują się w trend działań władz skarbowych mających na celu przeciwdziałanie agresywnemu planowaniu podatkowemu, także poprzez regulacje dotyczące cen transferowych. Decydującymi czynnikami dla prowadzenia takiej polityki podatkowej są: malejące dochody budżetowe, dyskusja społeczna na temat unikania opodatkowania ?w Polsce przez międzynarodowe grupy kapitałowe oraz prace prowadzone przez OECD w zakresie przeciwdziałania planowaniu podatkowemu skutkującemu uniknięciem opodatkowania lub jego przesunięciem do jurysdykcji o niskich stawkach podatku (prace w ramach BEPS – ang. base erosion and profit shifting).

Doprecyzowanie definicji

Nowe przepisy doprecyzowują pojęcie podmiotów powiązanych krajowych i zagranicznych, poprzez wyraźne wskazanie, że zalicza się do nich osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

W praktyce będzie to skutkować objęciem obowiązkami stosowania cen rynkowych oraz sporządzania dokumentacji podatkowej także transakcji z udziałem spółek osobowych. Obecnie obowiązujące przepisy, określając podmiot powiązany, posługują się nieprecyzyjnym pojęciem „podatnik podatku dochodowego", wyłączając tym samym ?z zakresu regulacji spółki osobowe (np. jawne, komandytowe), które w ostatnich latach zyskały na popularności.

Inne zadania i limity

Obecnie dokumentacja podatkowa powinna być sporządzana przez podatnika wyłącznie w przypadku przeprowadzenia transakcji. Nowelizacja rozszerza obowiązek dokumentacyjny na: zawarcie umowy spółki osobowej, umowy wspólnego przedsięwzięcia oraz umów o podobnym charakterze.

Warto zaznaczyć, że obowiązek dokumentacyjny obejmie umowy, w których łączna wartość wkładów wspólników albo wartość wspólnego przedsięwzięcia przekracza równowartość ?50 000 euro (20 000 euro dla umów zawieranych ze wspólnikiem z raju podatkowego).

W praktyce podatnicy powinni przygotować się na szerszy zakres obowiązków dotyczących rynkowości rozliczeń i ich dokumentacji.

Krajowa korekta deklaracji

Nowelizacja wprowadza także przepisy umożliwiające korektę dochodów pomiędzy podatnikami krajowymi w sytuacji, gdy organ podatkowy doszacuje jednej ze stron dochody, uznając transakcję za nierynkową. Możliwość korekty wystąpi również, gdy podmioty same skorygują deklaracje, korzystając z tego prawa po ujawnieniu nierynkowych cen podczas kontroli.

Regulacje te są uzupełnieniem obecnie stosowanych przepisów dotyczących eliminowania podwójnego opodatkowania pomiędzy podmiotami międzynarodowymi, w razie doszacowania dochodów ?u jednego z nich. W praktyce zastosowanie nowo wprowadzonych regulacji powinno ułatwić podatnikom dochodzenie zwrotu nadpłaconego podatku w przypadku doszacowania dochodu u powiązanych z nimi kontrahentów krajowych.

Rozliczenia z zakładem

Ustawodawca doprecyzował także kwestie rozliczeń pomiędzy spółkami a ich zagranicznymi zakładami. Wskazał, że zachowanie warunków rynkowych w rozliczeniach dotyczy zarówno spółek zagranicznych posiadających zakłady w Polsce, jak i spółek polskich i ich zakładów za granicą.

Co z umowami zawartymi wcześniej

Zasadne może być pytanie, czy badaniu rynkowości cen przez organy podatkowe po wejściu przepisów w życie będą poddawane również transakcje/umowy spółek osobowych oraz wspólnych przedsięwzięć zawarte jeszcze przed 1 stycznia 2015 roku. Ministerstwo wskazuje bowiem w uzasadnieniu ustawy, że „na gruncie obecnie obowiązujących przepisów, jeżeli wspólnikami spółki osobowej są podmioty ze sobą powiązane i następstwem takich powiązań jest określenie w zawieranej przez te podmioty umowie spółki osobowej warunków (np. w zakresie ich praw do udziału w zyskach takiej spółki) różniących się od warunków, jakie – zawierając taką umowę spółki – uzgodniłyby podmioty niepowiązane, uzyskiwane przez wspólnika przychody z udziału w takiej spółce i ponoszone koszty mogą podlegać oszacowaniu".

Intencje administracji podatkowej wskazujące na szersze podejście do tematu potwierdza również wydana ?25 lipca br. interpretacja, ?w której Izba Skarbowa w Poznaniu uznała, że warunki transakcji pomiędzy spółką osobową a jej wspólnikiem – spółką kapitałową – mogą być poddawane weryfikacji przez organ podatkowy pod kątem spełnienia zasady ceny rynkowej (ILPB4/423-206/13/14-S/DS).

—Ewelina ?Stamblewska-Urbaniak ?jest partnerem w Zespole ?Cen Transferowych Crido Taxand

—Anna Wcisło ?jest menedżerem w Zespole ?Cen Transferowych Crido Taxand

WNIOSEK

Nowelizacja przepisów doprecyzowała kwestie, które budziły dotychczas wątpliwości interpretacyjne (np. zagadnienie rynkowości rozliczeń ze spółkami osobowymi) oraz rozszerzyła przedmiotowy i podmiotowy zakres obowiązku dokumentacyjnego. Wprowadzenie zmian w zakresie przepisów o cenach transferowych jest więc dobrym momentem na weryfikację rozliczeń z podmiotami powiązanymi i sporządzanych dotychczas dokumentacji podatkowych.