Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 2 września 2014 r. (I SA/Wr 1471/14).

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zatrudnia wykwalifikowany personel, czyli tzw. pracowników-twórców, w celu organizacji kreatywnych kampanii sprzedażowych. Efektem ich pracy jest powstawanie utworów w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na podstawie zawartych umów o pracę spółka nabywa autorskie prawa majątkowe do utworów. Natomiast pracownikom-twórcom przysługuje miesięczne wynagrodzenie zasadnicze oraz uznaniowa premia z tytułu stworzenia i przeniesienia na spółkę utworów wykonanych w ramach stosunku pracy. ?W związku z tym spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego i zadała pytanie, czy w odniesieniu do pracowników-twórców należy obliczać i pobierać zaliczki na podatek dochodowy z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT, tj. w wysokości 50 proc. ?w odniesieniu do tych części wynagrodzenia oraz premii, które dotyczą korzystania przez twórców z praw autorskich lub rozporządzania tymi prawami. Spółka podkreśliła, że według art. 12 ust. 1 ustawy o PIT jako przychód ze stosunku pracy traktowane jest zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i wszelkie pozostałe wypłaty i świadczenia. Organ podatkowy stwierdził, że premia – z uwagi na uznaniowy charakter – nie jest przychodem za wykonanie utworu. Nie istnieje bowiem bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy między premią uznaniową a twórczą pracą pracownika.

Sąd uchylił interpretację. Uznał, że doszło do naruszenia art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT. Organ podatkowy błędnie zinterpretował ten przepis w kontekście zaprezentowanego we wniosku zdarzenia przyszłego. Poza tym zmienił trochę stan faktyczny (opis), co jest niedopuszczalne. Premia w określonej wysokości będzie przyznana z tytułu tworzenia czy też przenoszenia praw autorskich, nie zaś za to, że pracownik jest dobrym pracownikiem. Premia została przyznana jako dodatkowe wynagrodzenie za stworzenie praw autorskich. Niewątpliwie istnieje związek między wypłatą premii a przeniesieniem tych praw autorskich.

—Julia Picur, współpracownik Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Andrzej ?Żołna, konsultant ?w poznańskim biurze Deloitte Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.

O ile zastosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu w odniesieniu ?do „tradycyjnych" przychodów uzyskiwanych przez podatników z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich nie powinno budzić wątpliwości, o tyle ich zastosowanie w odniesieniu do otrzymanej premii uznaniowej z tytułu stworzenia i przekazania na rzecz spółki utworów wykonanych ?w ramach stosunku pracy wydaje się bardziej problematyczne. W pierwszym przypadku możliwość zastosowania ww. ryczałtowych kosztów uzależniona jest wyłącznie od faktu uzyskania przychodu z tytułu wykonania utworu, bądź innego przedmiotu praw własności intelektualnej będących przedmiotem prawa autorskiego, jak również przeniesienia do niego praw, co również ?w praktyce powinno znaleźć zastosowanie ?w odniesieniu do przedmiotowych premii uznaniowych.

Przedmiotowe kwestie wiążą się z występowaniem związku pomiędzy otrzymaną premią a wynagrodzeniem związanym ?z przeniesieniem praw autorskich. ?W interpretacji indywidualnej będącej przedmiotem analizowanego orzeczenia organ podatkowy zarzucił brak występowania bezpośredniego związku przyczynowo-?-skutkowego pomiędzy otrzymaną ?przez pracownika premią uznaniową ?a twórczą pracą tego pracownika.

Treść analizowanego wyroku wpisuje się ?w pozytywną dla podatników linię orzeczniczą, która uznaje za prawidłowe zastosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do otrzymywanych premii uznaniowych. W wydanym orzeczeniu sąd odmiennie niż organ wskazał na wystąpienie bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy otrzymaną premią uznaniową a twórczą pracą prawnika.

Podobne konkluzje zostały przedstawione m.in w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 marca 2013 r. (II FSK 1378/11). Sąd przyznał w nim rację podatnikowi, potwierdzając bezsprzeczne występowanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy otrzymaną premią a utworem. W treści tego orzeczenia sąd wskazał, że zasadność zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do uzyskanej premii uznaniowej znajduje dodatkowo potwierdzenie w treści przepisów o prawie autorskim, zgodnie z którymi w przypadku dysproporcji pomiędzy wynagrodzeniem pracownika za wytworzenie dzieła ?o charakterze utworu a korzyściami pracodawcy, który nabył do utworu prawa autorskie, pracownik może żądać podwyższenia swojego wynagrodzenia.

Wobec tego zarówno z perspektywy podatników, jak i z perspektywy podmiotów wypłacających premię niezwykle istotne jest posiadanie niezbędnych argumentów potwierdzających występowanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy otrzymaną premią a utworem, które będą stanowić przesłankę umożliwiającą zastosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu.