Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 4 września 2014 r. (I SA/Wr 1715/14).
Spółka jest większościowym udziałowcem spółki szwajcarskiej. Wraz z pozostałymi udziałowcami zamierza podjąć uchwałę o wypłacie przez spółkę szwajcarską części jej kapitału zapasowego pokrytego aportami z agio. Spółka zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej ?w zakresie odpowiedzi na następujące pytania:
Zdaniem spółki otrzymanie środków od spółki szwajcarskiej będzie bezpośrednio wiązało się z udziałem posiadanym przez wnioskodawcę. Dla kwalifikacji dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nie ma zaś znaczenia, skąd pochodzą wypłacane środki.
Z taką wykładnią nie zgodził się organ podatkowy, który w wydanej interpretacji (ILPB4/423-484/13-2/ŁM) uznał, że dochód z udziału w zyskach osób prawnych może zostać osiągnięty wyłącznie w związku z wypłatą z zysku. Brak takiego związku oznacza, że płatność jest przychodem podatkowym na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o CIT i jako taka nie może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego dla dochodów z udziału w zyskach osób prawnych.
Po bezskutecznym wezwaniu organu podatkowego do usunięcia naruszenia prawa spółka wniosła skargę do sądu na wydaną interpretację. Wskazała w niej, że pojęcie dochodu z udziału w zyskach osób prawnych należy rozumieć szeroko, gdyż ustawa posługuje się w tym zakresie jedynie przykładowym wyliczeniem. Ponadto ?z dotychczasowego orzecznictwa wynika, że to nie źródło pochodzenia wypłacanych środków, ale związek tej wypłaty z udziałem w osobie prawnej ma znaczenie dla kwalifikacji prawnopodatkowej tego dochodu.
Sąd zgodził się ze spółką. W uzasadnieniu WSA wskazał, że pojęcie dochodu z udziału w zyskach osób prawnych ma charakter ogólny. Tez organu podatkowego nie potwierdza także fakt zamieszczenia w ustawowym wyliczeniu niepochodzącego z zysku dochodu z likwidacji spółki. W ocenie sądu wypłata z kapitału zapasowego spółki na rzecz udziałowca jest dochodem z udziału w jej zyskach, a tym samym korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego ?w określonych w ustawie warunkach, tak jak dywidenda.
—Katarzyna Ziomek, współpracownik zespołu zarządzania wiedzą podatkową firmy Deloitte
Komentarz eksperta
Anna ?Wrześniewska, menedżer, doradca podatkowy ?z warszawskiego biura Deloitte Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.
Zgodnie z definicją legalną zawartą w art. 10 ust. 1 ustawy o CIT dochodem (przychodem) ?z udziału w zyskach osób prawnych jest ?w szczególności dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału. W powyższej definicji ustawodawca nie wprowadził obowiązku, aby otrzymywane przez udziałowców dochody pochodziły wprost z zysku. Odniesienie do zysku znajduje się jedynie w zbiorczej nazwie tej kategorii dochodów (przychodów), ?co pozostaje jednak bez znaczenia dla zakresu pojęciowego tego pojęcia.
W celu zobrazowania zakresu tej definicji ustawodawca wskazał w ustawie kilka przykładowych kategorii przysporzeń stanowiących dochód (przychód) z udziału ?w zyskach osób prawnych. W tym katalogu ?nie zostały jednak wprost uwzględnione wypłaty z kapitału zapasowego spółki kapitałowej. Wydaje się, że to „pominięcie" ?w katalogu zawartym w art. 10 ust. 1 ustawy ?o CIT nie powinno prowadzić do konkluzji, ?iż omawiane przysporzenie nie jest dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, ponieważ
W związku z powyższym nieuwzględnienie przez ustawodawcę w normie art. 10 ust. 1 ustawy o CIT wypłat z kapitału zapasowego może wynikać z obowiązujących w Polsce regulacji prawa spółek handlowych. Na tej podstawie nie można jednak dyskredytować czynności dokonywanych pod innym prawem. Jak bowiem wskazała spółka we wniosku ?o interpretację, ustawodawstwo szwajcarskie ?w przeciwieństwie do polskiego przewiduje możliwość wypłaty z kapitału zapasowego. Czynność ta jest oczywiście związana ?z posiadaniem udziałów, zatem nie powinno ulegać wątpliwości, że przysporzenie otrzymywane przez udziałowca stanowi dochód (przychód) faktycznie uzyskany z udziału. Takie rozumienie definicji „dochodu (przychodu) ?z udziału w zyskach osób prawnych" znajduje (pośrednio, gdyż w lekko zmienionych stanach faktycznych) potwierdzenie w wyrokach sądowych (por. wyrok WSA w Warszawie ?z 15 listopada 2011 r., III SA/Wa 447/11) oraz w interpretacjach organów podatkowych (por. interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi ?z 28 stycznia 2013 r., IPTPB3/423-376/12-5/MF).
Uznanie środków wypłacanych z kapitału zapasowego za jedną z kategorii dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych automatycznie oznacza, że taka wypłata może zostać zwolniona od podatku ?na podstawie art. 20 ust. 3 w zw. z art. 20 ?ust. 12 pkt 2 ustawy o CIT.
Wydaje się zatem, że WSA słusznie potwierdził stanowisko wnioskodawcy, iż przychodem (dochodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest każde przysporzenie, które zostało faktycznie uzyskane z tytułu posiadania udziałów (akcji) ?w spółce kapitałowej, chyba że przepisy ustawy ?o CIT przewidywałyby jego odmienną kwalifikację prawnopodatkową. W konsekwencji wypłata ?z kapitału zapasowego utworzonego z agio również jest dochodem z art. 10 ustawy o CIT, pomimo iż nie pochodzi z zysku.