Tak uznała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 10 kwietnia 2014 r. (ILPP1/443-34/14-4/HW).

Spółka prowadząca działalność w zakresie dostarczania wody oraz budowy linii energetycznych i telekomunikacyjnych planuje nieodpłatnie oddelegować pracowników do wykonywania nadzoru w spółce zależnej, powierzając im funkcję członków zarządu. Spółka zamierza wypłacać wynagrodzenie oddelegowanym pracownikom z tytułu pełnienia ww. funkcji. Spółka dodatkowo wskazała, że oddelegowanie pracownika do pełnienia funkcji członka zarządu spółki zależnej w celu efektywnego zarządzania spółką jest związane z działalnością gospodarczą spółki dominującej, gdyż wiąże się ?z możliwością uzyskania w przyszłości przychodów w postaci dywidendy, przychodu ?z odpłatnego zbycia udziałów w spółce lub ?z ich umorzenia, czy też w postaci praw do części majątku spółki, który pozostanie ?w spółce po zaspokojeniu wierzycieli w razie likwidacji spółki.

W ocenie spółki nieodpłatne oddelegowanie pracowników do pełnienia funkcji członków zarządu w spółce zależnej nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT na podstawie art. 8. ust. 2 ustawy o VAT. Według spółki świadczenie to służy do celów związanych z działalnością gospodarczą podatnika zgodnie z definicją działalności gospodarczej zawartą w ustawie o VAT i związane jest z uzyskaniem w przyszłości świadczenia wzajemnego, np. w postaci pobrania dywidendy.

Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Wskazał, że oddelegowanie pracowników spółki do pełnienia funkcji członków zarządu spółki zależnej nie jest związane z działalnością gospodarczą spółki. Według organu, za taką działalność nie można uznać czynności polegającej na uzyskaniu przychodu w postaci dywidendy lub przychodu z odpłatnego zbycia udziałów w spółce, jak również z ich umorzenia. Nie można też uznać, że istnieje wówczas ww. związek z uwagi na prawo do części majątku spółki, który pozostanie w spółce na zaspokojenie wierzycieli w razie likwidacji spółki. Spółka uzyskująca owe przychody nie ma statusu podatnika, nawet jeżeli z tytułu innej działalności jest podatnikiem, a tym samym np. wypłaty dywidendy lub umorzenia udziałów nie można utożsamiać z prowadzoną działalnością. W świetle powyższego, nieodpłatne oddelegowanie pracowników spółki do pełnienia funkcji członków zarządu spółki zależnej nie jest związane z działalnością gospodarczą spółki. Innymi słowy, nie będzie się wpisywać w cel prowadzonej działalności gospodarczej spółki dominującej. Jeśli zatem nieodpłatne oddelegowanie pracowników nie będzie związane z działalnością gospodarczą spółki, to należy je uznać za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT.

Komentarz eksperta:

Iwona ?Młynarska-Morchało, doradca podatkowy, ?starsza konsultantka ?w Dziale Prawnopodatkowym PwC

W przedstawionym opisie sprawy wątpliwości dotyczyły kwestii związku nieodpłatnego oddelegowania pracowników z działalnością gospodarczą wnioskodawcy i w konsekwencji tego, czy takie nieodpłatne oddelegowanie pracowników spółki do pełnienia funkcji członków zarządu spółki zależnej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem ?od towarów i usług.

Spółka próbowała wykazać, że potencjalne otrzymanie przykładowo: dywidendy ?będzie związane z jej działalnością ?gospodarczą (spółka prowadzi działalność ?w zakresie dostarczania wody oraz budowy ?linii energetycznych i telekomunikacyjnych), ?co by oznaczało, że nieodpłatne oddelegowanie pracowników na członków zarządu ?do spółki zależnej należy uznać za związane ?z prowadzoną działalnością gospodarczą ?i niepodlegające opodatkowaniu VAT.

Decyzja organu jest poparta mocnymi ?argumentami wynikającymi z polskich ?regulacji. Uznając, że nie można traktować ?prawa do uzyskania dywidendy czy też ?majątku spółki zależnej w drodze jej ?likwidacji jako działalności gospodarczej podatnika, organ wskazał że tym samym nie można wyłączyć nieodpłatnego oddelegowania pracowników do spółki zależnej z zakresu opodatkowania VAT. W omawianej sprawie czynności polegającej na uzyskaniu przychodu ?w postaci dywidendy lub przychodu ?z odpłatnego zbycia udziałów w spółce, ?jak również z ich umorzenia, nie można ?uznać za działalność gospodarczą tego podatnika. Organ nie zgodził się ze stanowiskiem, że istnieje wówczas związek ?z działalnością gospodarczą ?z uwagi na prawo do części majątku spółki, ?który pozostanie w spółce na zaspokojenie wierzycieli w razie likwidacji spółki. ?Wnioskodawca uzyskujący te przychody ?nie ma statusu podatnika, nawet jeżeli z tytułu innej działalności jest podatnikiem, a tym samym wypłaty dywidendy lub umorzenia udziałów nie można utożsamiać z prowadzoną działalnością.

Mając na uwadze powyższe, słuszne wydaje się stwierdzenie, że nieodpłatne oddelegowanie pracowników spółki do pełnienia funkcji członków zarządu spółki zależnej nie będzie się wpisywać w cel prowadzonej działalności gospodarczej spółki dominującej. Skoro opisane nieodpłatne oddelegowanie pracowników nie będzie związane z działalnością gospodarczą spółki, to tym samym zostaną spełnione warunki wynikające z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, ?a więc  za odpłatne świadczenie usług należy uznać wszelkie nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Wskazane przez organ argumenty oparte ?na wykładni przepisów w takim stanie faktycznym należy uznać za prawidłowe.