Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu potwierdził w interpretacji, że jeśli z niższej, 8-proc. stawki VAT korzystają usługi budowlane, stawka ta rozciąga się też na materiały, które w innym przypadku byłyby obciążone wyższym podatkiem (nr ILPP2/443-383/14-4/SJ). ?O sposobie opodatkowania przesądza jednak faktyczny przebieg zdarzeń, a umowne zapisy są na drugim planie.
– Niezależnie od tego, jak strony określiły przedmiot umowy, o stosowaniu określonej stawki podatku będzie decydować faktyczna czynność, z którą ustawa wiąże obowiązek podatkowy, a nie ustalenia co do tego, jaki zakres tych czynności został w umowie przez strony oznaczony – stwierdziła izba.
Sprawa dotyczy podatnika VAT wykonującego roboty budowlano-montażowe. Prace prowadzi w budynkach objętych tzw. społecznym programem mieszkaniowym, czyli ?w domach o powierzchni do 300 mkw. i mieszkaniach o powierzchni do 150 mkw.
Podatnik we własnym zakresie kupuje lub wytwarza balustrady, antresole, balkony itp. Następnie montuje je zgodnie z umową i projektem inwestora. Wszystkie wykonywane usługi realizowane są na podstawie indywidualnych projektów otrzymanych od tego inwestora, a obmiary wykonywane są na budowie i dostosowane każdorazowo ?do budynku.
Podatnik uznał, że może stosować obniżony, 8-proc. VAT do całości świadczenia.
Izba się z nim zgodziła. Wyjaśniła, że dla określenia właściwej stawki VAT dla usług budowlano-montażowych, polegających na wytworzeniu, dostawie i montażu balustrad schodowych, balkonowych, balustrad na antresolach, poręczy schodowych, poręczy ?na podjazdach dla niepełnosprawnych, decydujące znaczenie ma ustalenie, co jest przedmiotem sprzedaży, tj. czy podatnik dostarcza towary czy świadczy usługę.
Izba stwierdziła, że w tej sytuacji dochodzi do usługi objętej preferencyjną stawką, prowadzona przy tej okazji sprzedaż wcześniej zakupionych materiałów powinna być opodatkowana identycznie jak ta usługa.
– Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa remontowa, budowlana, budowlano-montażowa, nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia itp.). Wyliczenie, co składa się na wykonaną usługę, ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu ?(dla celów podatkowych) – uzasadnił organ.