Na usługę pośrednictwa finansowego należy spojrzeć z punktu widzenia potencjalnego klienta. Jeśli jest ona elementem usługi finansowej i nie ogranicza się do czynności technicznych, korzysta ze zwolnienia z VAT. To, czy klient skorzysta z przedstawionej oferty, nie ma znaczenia dla opodatkowania. Tak wynika z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPP1/443-281/14/BS).

Pytanie padło ze strony przedsiębiorcy, który zawarł umowy pośrednictwa z bankami i dużymi pośrednikami, na mocy których sprzedaje kredyty gotówkowe i hipoteczne.

Dotyczyło ono opodatkowania przyszłego zdarzenia.

Usługa polegałaby na wyszukiwaniu dla klienta właściwego banku, przedstawianiu szczegółowych ofert i umawianiu na spotkania w bankach celem zaprezentowania warunków potencjalnej umowy. Do czynności pośrednika zaliczałoby się również gromadzenie niezbędnej dokumentacji.

W sytuacji skorzystania przez klienta banku z oferty podatnik wystawiłby fakturę ze zwolnieniem z VAT. Wątpliwości dotyczyły sytuacji, gdy klient nie podpisuje żadnego wniosku o kredyt i rezygnuje ze skorzystania z przedstawionych ofert. Izba rozwiała je na korzyść podatnika.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT zwolnione z podatku są m.in. usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w ich świadczeniu.

– Intencją ustawodawcy było objęcie zwolnieniem usług udzielania kredytów i pożyczek pieniężnych, zarówno tych wykonywanych przez banki, jak również świadczonych przez inne podmioty pośredniczące w ich udzielaniu. Wymienione zwolnienie ma charakter przedmiotowy, gdzie przede wszystkim istotną przesłanką do skorzystania ze zwolnienia jest rodzaj świadczonej usługi, cechy, które ją rozróżniają. Ustawodawca szczególny nacisk położył na stronę przedmiotową, nie dokonując zawężenia omawianego zwolnienia wyłącznie do określonej grupy podmiotów – wyjaśnił organ podatkowy.

Izba przytoczyła orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który sformułował warunki zwolnienia z VAT usług pośrednictwa. Świadczenie jest zwolnione, jeśli usługa polega na dążeniu do doprowadzenia do umowy pomiędzy potencjalnym klientem instytucji finansowej i instytucją, która płaci pośrednikowi. Dodatkowo, z punktu widzenia potencjalnego klienta, usługi pośrednika powinny stanowić element usługi finansowej, a jego działania nie mogą się ograniczać do wykonywania czynności faktycznych związanych z umową – nie może to być np. wyłącznie udostępnianie informacji stronom transakcji finansowej.

– Opisane usługi można uznać za usługi pośrednictwa w świadczeniu usług finansowych w zakresie udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, o których mowa art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, pomimo że ich rezultatem nie będzie finalizacja umowy kredytowej. A zatem usługi te korzystają ze zwolnienia – podsumowała izba skarbowa.