Zmiany w organizacji odpraw związane z Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw (CUDO) bazują na rozwiązaniach funkcjonujących w innych krajach Unii Europejskiej. Mają skrócić czas odprawy i ułatwić przedsiębiorcom dysponowanie towarem oraz zaoszczędzić kosztów związanych z przedstawieniem towaru do kontroli.

Istotą Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw jest to, że przedsiębiorcy po złożeniu zgłoszenia celnego w formie elektronicznej, będą mogli przedstawić towar do fizycznej kontroli w najdogodniejszym dla nich miejscu wchodzącym w skład tego centrum (w ramach danego/jednego urzędu celnego). Natomiast odprawa celna (przyjęcie zgłoszenia celnego) odbędzie się w wyznaczonej do tego komórce, specjalizującej się w obsłudze elektronicznych zgłoszeń celnych.

Opracowując zasady funkcjonowania Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw, jej twórcy wyszli z założenia, że w części oddziałów celnych istnieje możliwość ograniczenia bezpośredniego kontaktu z klientem, poprzez rozdzielenie miejsca obsługi zgłoszenia celnego od miejsca przedstawienia towarów. W efekcie można stworzyć, na bazie jednego z oddziałów celnych funkcjonujących w ramach właściwości danego urzędu celnego, wyspecjalizowane „Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw (CUDO)", czyli wzmocniony kadrowo zespół funkcjonariuszy realizujących zadania analityczne związane z obsługą elektronicznych zgłoszeń celnych. W miejscach przedstawienia towarów są zaś wykonywane czynności wymagające bezpośredniego kontaktu funkcjonariusza z klientem lub towarem, np. kontrolne

Dotychczas z CUDO utworzono przy urzędach działających na terenie Izb Celnych w Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu oraz Przemyślu. Niedługo zmiany organizacyjne dotyczące odpraw celnych planowane są na terenie działania Izb Celnych w Rzepinie, Kielcach, Krakowie oraz w Białymstoku.