Rz: Nadchodzący sezon ?letni skłania wiele osób do oferowania pokoi na wynajem dla turystów. W jakich sytuacjach taka działalność ?jest wolna od podatku?

Grzegorz Symotiuk

: ?W zasadzie jedyną w polskim systemie podatkowym preferencją dla udostępniania miejsc noclegowych jest zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych dla agroturystyki. Artykuł 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT przewiduje zwolnienie dochodów uzyskanych ?z wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych w gospodarstwie rolnym ?na cele wypoczynkowe, ?jeżeli liczba tych pokoi ?nie przekracza pięciu. Jest jeszcze warunek, by takie gospodarstwo znajdowało się na terenie wiejskim, co wyklucza gospodarstwa znajdujące się ?w miejscowościach o statusie miasta. Przepis ten limituje tylko liczbę pokoi, ale nie zawiera limitu osób, którym w danym okresie są udostępnione. Warto zauważyć, że zwolnienie dotyczy nie tylko dochodów z samego tylko wynajmu pokoi, ale też z wyżywienia gości.

Jeśli jednak pokoje ?na wynajem nie są położone ?w gospodarstwie rolnym ani na wsi, to jak można legalnie rozliczać taką działalność?

Warto pomyśleć ?o zarejestrowaniu działalności gospodarczej. Wprawdzie dla takiej działalności hotelowej na małą skalę nie ma jakichś szczególnych ułatwień, ?ale można rozważyć ?wybór np. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ?przy którym dla usług związanych z zakwate-rowaniem stawka podatku wynosi 17 proc. przychodów. Można też wybrać ?liniową stawkę 19 proc. ?lub zasady ogólne ?(18 i 32 proc.). Decyzja ?co do wyboru opodatkowania powinna ?być poprzedzona analizą, gdyż każda z form opodatkowania ma plusy ?i minusy. Sama rejestracja działalności nie nastręcza dziś większych kłopotów, choć trzeba się liczyć ?z koniecznością opłacania składek ZUS już od początku tej działalności. Co do spraw związanych z VAT, to warto pamiętać o tym, że dla niewielkiej skali działalności można wybrać zwolnienie ? podatku. Limit wynosi tu ?150 tys. zł obrotu rocznie, przy czym jeśli działalność zakłada się w środku roku kalendarzowego, to wylicza się go proporcjonalnie do liczby dni, jaka pozostała ?do końca roku. Trzeba też pamiętać, że nawet przedsiębiorcy, którzy wybrali to zwolnienie, powinni zainstalować kasę rejestrującą, jeśli obroty przekroczą 20 tys. zł. Stosuje się tutaj analogiczną zasadę jak w przypadku zwolnienia z podatku.

Taka działalność może mieć charakter sezonowy, a po sezonie letnim przedsiębiorca może być zainteresowany ?jej zawieszeniem. Jakie będą tego skutki?

Zawieszenie działalności można zgłosić elektronicznie do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). ?Taka informacja zostanie automatycznie przekazana do urzędu skarbowego. ?W związku z tym nie ?trzeba składać za okres zawieszenia deklaracji podatkowych. Po wznowieniu działalności obowiązki związane ?z deklaracjami znów trzeba będzie wypełniać.

—Rozmawiał Paweł Rochowicz