Które organy i instytucje, poza organami podatkowymi, mają prawo żądać ode mnie podania mojego NIP? – pyta czytelnik.
Numer identyfikacji podatkowej – jak sama nazwa wskazuje – identyfikuje podatnika, który posługuje się danym, nadanym mu numerem. ?Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy ?z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn. DzU z 2012 r. ?nr 1314 ze zm.) podatnicy są obowiązani podawać identyfikator podatkowy na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych, do których poboru są obowiązane organy podatkowe lub celne.
Taką dokumentacją związaną z wykonywaniem zobowiązań podatkowych są np. dokumenty służące do rozliczania VAT.
W sprawach dotyczących zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych podatnicy mają obowiązek podawać identyfikator podatkowy na żądanie:
1) ?organów administracji rządowej i samorządowej,
2) ?organów kontroli skarbowej,
3) ?przedstawicieli Najwyższej Izby Kontroli,
4) ?banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych,
5) ?stron czynności cywilnoprawnych,
6) ?płatników oraz inkasentów podatków i niepodatkowych należności budżetowych. Wymienieni płatnicy i inkasenci są w określonych sytuacjach obowiązani żądać od podatników podania identyfikatora podatkowego oraz podawać go organom podatkowym na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych, do których poboru są obowiązane organy podatkowe lub celne.
Dokumentacja związana ?z nadaniem NIP oraz aktualizowaniem danych zawartych w zgłoszeniach identyfikacyjnych jest gromadzona i przechowywana w urzędach skarbowych. Naczelnik urzędu skarbowego, na wcześniejszy wniosek zainteresowanego, ma obowiązek potwierdzić fakt nadania NIP podmiotowi, który się nim posługuje, przy czym zainteresowanym może być zarówno sam podatnik, którego potwierdzenie dotyczy, jak i osoba trzecia, mająca interes prawny w złożeniu wniosku. Taką zainteresowaną osobą trzecią może być np. ewentualny kontrahent podatnika, który dla bezpieczeństwa i z daleko posuniętej ostrożności chce sprawdzić jego wiarygodność. Organ podatkowy nie informuje podatnika o tym, że ktoś – inny podmiot – wystąpił z wnioskiem o potwierdzenie nadania numeru NIP.
Zainteresowany składa taki wniosek na formularzu NIP-5 – wniosek o potwierdzenie nadania numeru identyfikacji podatkowej.
Z kolei wniosek osoby trzeciej zawierający dane podmiotu, o którego NIP wystąpiono, składa się na formularzu ?NIP-5/W – wniosek/informacja o nadanym numerze identyfikacji podatkowej.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 wspomnianej ustawy dane zawarte ?w dokumentacji związanej ?z nadaniem NIP oraz aktualizowaniem danych zawartych ?w zgłoszeniach identyfikacyjnych są objęte tajemnicą skarbową, z wyjątkiem NIP oraz numeru identyfikacyjnego REGON.
—Regina Drabik