Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 8 maja 2014 r. (III SA/Wa 3182/13).

Polska spółka, organizując targi ?w Niemczech, na podstawie umowy ?o dzieło zatrudniła do obsługi swojego stanowiska mieszkańca Niemiec. Osoba ta nie ma w Polsce miejsca zamieszkania, nie prowadzi na terytorium Polski działalności gospodarczej i nie przedstawiła certyfikatu rezydencji podatkowej. We wniosku o interpretację indywidualną spółka zadała pytanie, czy jest zobowiązana do obliczenia i pobrania 20-proc. zryczałtowanego podatku dochodowego od wynagrodzenia wypłaconego cudzoziemcowi.

Zdaniem spółki obowiązek taki nie wystąpi ze względu na to, że honorarium wypłacane jest osobie fizycznej niemającej w Polsce miejsca zamieszkania, a sama usługa świadczona jest na terytorium Niemiec. Należy więc uznać, że nie jest spełniona podstawowa przesłanka z art. 3 ust. 2a ustawy ?o PIT obligująca do opodatkowania dochodów nierezydentów, gdyż przychód nie jest osiągany na terytorium Polski. Na poparcie swojego stanowiska spółka powołała się na wyrok NSA z 2 czerwca 2011 r. (II FSK 138/10).

Organ uznał argumentację spółki za nieprawidłową. Za dochody osiągnięte na terytorium Polski należy uznać również dochody, które nie zostały osiągnięte w wyniku czynności dokonywanych na terytorium Polski, ale mają swoje źródło w Polsce. W przedmiotowej sprawie ma miejsce taka sytuacja, ponieważ przychody są niejako finansowane ?z terytorium Polski. W konsekwencji przychody uzyskane z tytułu umowy o dzieło przez osobę nieposiadającą statusu rezydenta w Polsce są, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, przychodem podlegającym zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu ?w wysokości 20 proc.

WSA uchylił interpretację, przychylając się do argumentacji spółki. Wykładnia językowa art. 3 ust. 2a ustawy o PIT wskazuje, że za dochody uzyskane na terytorium Polski uznaje się dochody powstałe w wyniku czynności dokonanych na terytorium RP, ewentualnie w przypadku gdy wypłata następuje na terytorium Polski. W opinii sądu nie chodzi o sytuację, kiedy przychód jest finansowany z terytorium Polski.

—David Czerkawski, współpracownik Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Katarzyna ?Kurzawska-Puchała, doradca podatkowy, ?starszy manager ?w Deloitte Doradztwo Podatkowe ?sp. z o.o. (biuro ?w Poznaniu)

Kwestią sporną w komentowanym ?wyroku jest opodatkowanie przychodu uzyskanego przez nierezydenta podatkowego w Polsce z tytułu umowy o dzieło zawartej z polską spółką. Istotnym elementem stanu faktycznego jest przy tym to, że czynności, jakie ta osoba wykonywała na podstawie umowy o dzieło, nie były w ogóle wykonywane na terytorium Polski.

Nierezydentem podatkowym, a więc ?osobą posiadającą ograniczony ?obowiązek podatkowy w Polsce, jest ?osoba fizyczna, która nie ma miejsca zamieszkania w Polsce. W praktyce oznacza to, że taka osoba nie posiada ?na terytorium Polski ośrodka interesów życiowych, a długość jej pobytu w Polsce nie przekracza 183 dni w danym roku podatkowym. W konsekwencji taka ?osoba podlega opodatkowaniu w Polsce tylko od dochodów (przychodów) osiągniętych na terytorium Polski. ?Za takie dochody (przychody) uważa się m.in. dochody (przychody) z działalności wykonywanej osobiście na terytorium Polski, w tym z tytułu umowy o dzieło, ?bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia. Z kolei zasady opodatkowania tego typu umów reguluje art. 29 ?ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że w takim przypadku podatek pobiera się w formie ryczałtu według stawki PIT w wysokości 20 proc.

Mając na uwadze powyższe, wydaje się, ?że wyrok sądu jest zgodny z literalnym brzmieniem cytowanych przepisów. Ustawodawca przewidział bowiem opodatkowanie dochodów (przychodów) uzyskanych przez rezydentów „na" terytorium Polski, a więc z czynności faktycznie wykonywanych na terenie ?kraju, a nie „z" terytorium Polski, ?co mogłoby oznaczać ?opodatkowanie przychodów wypłacanych ?z Polski bez względu na to, czy czynności były wykonywane na terenie Polski. ?Nie można zatem uznać, że w przypadku gdy wypłacającym jest polski podmiot, dochód (przychód) jest automatycznie opodatkowany na terytorium Polski. ?Aby takie opodatkowanie miało miejsce, muszą być spełnione dwa warunki. ?Po pierwsze, osoba uzyskująca taki ?dochód (przychód) musi być uznana za nierezydenta podatkowego w Polsce, ?a po drugie, czynności muszą być wykonywane przez taką osobę na terytorium Polski.

Wydawałoby się, że przepisy podatkowe są jednoznaczne, jednak organ podatkowy zajął odmienne stanowisko w tym zakresie, twierdząc, że fakt wypłaty wynagrodzenia przez polską spółkę na rzecz nierezydenta podatkowego w Polsce prowadzi do opodatkowania w Polsce. Sąd nie zgodził się z takim podejściem i uchylił negatywną interpretację, co jest niewątpliwie korzystne dla podmiotów zawierających umowy z nierezydentami, którzy w ogóle nie wykonują jakichkolwiek czynności ?na terenie Polski.