Przepisy o VAT zawierają szczególne regulacje dotyczące nowych środków transportu. Najważniejsze z nich są wśród przepisów dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych. Transakcje dotyczące nowych środków transportu są bowiem zaliczane do WNT oraz WDT niezależnie od tego, kto jest dostawcą i nabywcą.

Przykład

Do wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabyć nowych środków transportu dochodzi także wtedy, gdy obiema stronami transakcji są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

Ponadto nowe środki transportu nie mogą być przedmiotem sprzedaży wysyłkowej (zob. art. 23 ?i 24 ustawy o VAT), a ich sprzedaż wyłącza możliwość korzystania ze zwolnienia od podatku ze względu na wartość sprzedaży nieprzekraczającą 150 000 zł.

Koparka nie, uszkodzone auto tak

Pojęcie nowych środków transportu definiuje art. 2 pkt 10 ustawy o VAT. Są to przeznaczone do transportu osób lub towarów pojazdy lądowe, jednostki pływające oraz statki powietrzne ?o wskazanych w przepisie cechach. Nowymi środkami transportu nie są pojazdy lądowe, jednostki pływające oraz statki powietrzne, które nie są przeznaczone do transportu osób lub towarów (np. koparki, holowniki czy samoloty wojskowe).

O uznaniu środków transportu za nowe decyduje wyłącznie posiadanie przez pojazdy lądowe, jednostki pływające oraz statki powietrzne cech wskazanych w art. 2 pkt 10 ustawy o VAT. Nowymi środkami transportu mogą być zatem przykładowo posiadające takie cechy pojazdy uszkodzone (zob. wyrok NSA z 7 grudnia 2006 r., I FSK 310/06).

Pojemność, moc i inne parametry

W przypadku pojazdów lądowych dla ustalenia, czy dany pojazd jest nowym środkiem transportu, istotna jest pojemność skokowa jego silnika, moc, przebieg oraz upływ czasu od dopuszczenia do użytku. Są nimi pojazdy lądowe napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 cm sześć. lub o mocy większej niż 7,2 kW, jeżeli przejechały nie więcej niż 6000 km lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż sześć miesięcy (użycie spójnika „lub" powoduje, że dla uznania, iż pojazd lądowy jest nowym środkiem transportu, nie jest konieczne, aby jednocześnie przejechał on nie więcej niż 6000 km oraz od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło nie więcej niż sześć miesięcy; wystarczające jest spełnienie jednego z tych warunków (zob. wyrok NSA z 18 października 2006 r., I FSK 9/06).

Za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym:

- ?został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub

- ?po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego

– w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza.

Nie zawsze możliwe jest ustalenie jednego ?z tych dni (zwłaszcza w przypadku pojazdów lądowych niepodlegających obowiązkowi rejestracji). Za moment dopuszczenia do użytku uznaje się wtedy dzień, w którym pojazd został wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.

Więcej niż 7,5 metra

Dla ustalenia, czy dana jednostka pływająca jest nowym środkiem transportu, istotna jest długość, okres używania na wodzie oraz moment dopuszczenia do użytku (tj. dzień, w którym jednostka pływająca została wydana przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym została po raz pierwszy użyta dla celów demonstracyjnych przez producenta). Za nowe środki transportu uznaje się bowiem jednostki pływające o długości większej niż 7,5 m, jeżeli były używane nie dłużej niż 100 godzin roboczych na wodzie lub od momentu ich dopuszczenia do użytku upłynęło nie więcej niż trzy miesiące (nie są nowymi środkami transportu statki morskie, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Statki powietrzne

W przypadku statków powietrznych dla ustalenia, czy dany statek jest nowym środkiem transportu, istotna jest maksymalna masa startowa, okres używania oraz moment dopuszczenia do użytku (tj. dzień, w którym statek powietrzny został wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta). Nowymi środkami transportu są bowiem statki powietrzne o maksymalnej masie startowej większej niż 1550 kg, jeżeli były używane nie dłużej niż 40 godzin roboczych lub od momentu ich dopuszczenia do użytku upłynęło nie więcej niż trzy miesiące (nie są nowymi środkami transportu środki transportu lotniczego, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT, czyli dla przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym).

Autor jest doradcą podatkowym oraz autorem komentarza do ustawy o VAT