Organy podatkowe i sądy administracyjne nie były jednomyślne, gdy odpowiadały na pytanie, czy można opodatkować podatkiem liniowym przychody z działalności wykonywanej osobiście, gdy  jednocześnie podatnik prowadzi działalność gospodarczą. Odpowiedź jest ważna dla całej rzeszy osób osiągających przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, przychody z uprawiania sportu, przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych, przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło przy spełnieniu dodatkowych warunków, przychody menedżerów z tytułu umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.

Sportowiec nie gorszy od adwokata

Niska stawka podatku liniowego powoduje, że osoby takie zainteresowane są zaliczeniem swoich honorariów do przychodów z działalności gospodarczej.  Część organów podatkowych i sądów odmawiała im jednak takiego prawa argumentując, że art.  13 ustawy o PIT jednoznacznie zalicza ich przychody do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Minister postanowił rozstrzygnąć wątpliwości. Przypomniał, że w listopadzie 2013 r. rozstrzygnął niemal identyczny problem dotyczący pełnomocników procesowych z urzędu: adwokatów,  radców prawnych, doradców podatkowych czy rzeczników patentowych. W wydanej wtedy interpretacji ogólnej (nr DD3/033/181/CRS/13/RD–90955/13) uznał, że  kwalifikacja wynagrodzenia pełnomocników procesowych z urzędu z tytułu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej do odpowiedniego źródła przychodów zależy od formy prawnej, w jakiej wykonują oni zawód. Przychody uzyskiwane z tego tytułu mogą zostać zaliczone do źródła przychodów – działalność gospodarcza, mimo że ustawa o PIT zalicza je do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

- Nie ma podstaw, by odmiennie interpretować te same przepisy wobec różnych grup zawodowych - stwierdził Minister.

Odpowiedź kryje się w przepisach

Wskazał też dodatkowe argumenty. Jego zdaniem analiza przepisów art. 13 pkt 8 i 9 oraz art. 41 ust. 2 ustawy o PIT wskazuje, że sam ustawodawca dopuścił możliwość zaliczenia przychodów z działalności wykonywanej osobiście do działalności gospodarczej, jeżeli są uzyskiwane w warunkach spełniających przesłanki działalności gospodarczej.

W art. 13 pkt 8 ustawy PIT wymienione są przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które w określonych sytuacjach zaliczane są do działalności wykonywanej osobiście. Ustawodawca wyraźnie zastrzegł, że przepis nie dotyczy przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Natomiast w art. 13 pkt 9 ustawy PIT ustawodawca zastrzegł, że przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, nawet jeżeli umowy te będą zawierane w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, zawsze będą zakwalifikowane do źródła przychodów.  Z kolei w art. 41 ust. 2 ustawy PIT ustawodawca zwolnił płatników z obowiązku poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i pkt 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej.

- Podatnik uzyskujący przychody z tytułów wymienionych w art. 13 pkt 2–8 ustawy PIT może zatem dla celów podatku dochodowego zaliczyć te przychody do działalności gospodarczej, pod warunkiem, że uzyskuje je w ramach działalności gospodarczej, zdefiniowanej w art. 5a pkt 6 ustawy PIT, i jednocześnie nie zachodzą łącznie przesłanki negatywne, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy PIT - czytamy w interpretacji ogólnej

Zgodnie z definicją w art. 5a pkt 6 ustawy PIT  za działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–9 ustawy PIT.

Natomiast przesłanki negatywne, których łączne wystąpienie wyklucza możliwość zaliczenia przychodów z działalności podatnika do źródła przychodów – działalność gospodarcza to następujące okoliczności: