Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 23 kwietnia 2014 r. (I SA/Wr 296/14).

Bank planuje nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, służącej prowadzeniu działalności polegającej na udzielaniu pożyczek konsumenckich. Bank przejmie także zobowiązania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części funkcjonalnie z nim związane, w tym zobowiązanie z tytułu umowy kredytu, zgodnie z art. 519 kodeksu cywilnego. Po nabyciu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części kredyt będzie służył generowaniu przychodów przez bank. ?W związku z tym bank wystąpił z wnioskiem o interpretację, w którym zadał pytanie: czy odsetki od kredytu, w sytuacji wstąpienia przez bank w prawa i obowiązki dłużnika (spółki) z tytułu kredytu na podstawie ?art. 519 k.c., które będą należne (wymagalne) po dniu nabycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa przez bank oraz zostaną naliczone za okres rozpoczynający się nie wcześniej niż data nabycia, będą stanowiły dla banku koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty przez bank?

W ocenie banku, po przejęciu długu z tytułu kredytu, odsetki naliczone po nabyciu pozostają w bezpośrednim związku z przejęciem przez bank funkcji podmiotu finansującego pożyczki klientów spółki. Ich związek z działalnością gospodarczą, która będzie prowadzona przez bank w celu uzyskiwania przychodów przy wykorzystaniu nabywanego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, jest bezsporny.

Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem. Stwierdził, że aby wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, powinien pozostawać w związku ?z przychodami i prowadzoną działalnością podatnika oraz nie może być wymieniony ?w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Sąd uchylił interpretację. Wskazał, że ?w analizowanej sprawie nie chodzi o wydatki poniesione przez jeden podmiot, które miałyby przejść na inną spółkę, ale o wydatki ponoszone już przez drugi podmiot – nabywcę, które mogą być potraktowane jako koszt uzyskania przychodu w momencie ich zrealizowania. Bank będzie z tego kredytu korzystać i będzie on służył uzyskaniu przychodu, więc – zdaniem sądu – wydatki poniesione w związku z tym kredytem wypełniają dyspozycję zawartą w art. 15 ?ust. 1 ustawy o CIT i będą kosztem uzyskania przychodu.

—Marta Barczuk, współpracowniczka Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Dagmara? Olczak, konsultantka w Deloitte Doradztwo Podatkowe ?sp. z o.o. ?(biuro we Wrocławiu)

Spór w analizowanej sprawie dotyczył możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na spłatę odsetek od kredytu, który – jako funkcjonalnie związany z nabywanym przedsiębiorstwem lub jego zorganizowaną częścią – zostanie przejęty przez bank w trybie art. 519 k.c., tj. za zgodą wierzyciela.

W komentowanym wyroku sąd zaprezentował korzystne dla podatników stanowisko. Potwierdził, że nawet w przypadku braku wystąpienia tzw. sukcesji uniwersalnej na gruncie ordynacji podatkowej podmiot przejmujący dług, funkcjonalnie związany z nabytym przedsiębiorstwem lub jego zorganizowaną częścią, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty obsługi tego długu należne ?za okres od dnia nabycia. Oczywiście ?jeżeli zostaną spełnione ogólne przesłanki ?rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów ?z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione ?w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, ?z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ?ust. 1. W konsekwencji wszystkie ponoszone przez podatnika wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, mogą być kosztami ?uzyskania przychodów, jeżeli pozostają ?w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami i jeżeli służą zachowaniu czy też zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów podatnika.

Jak słusznie zauważył sąd, niezależnie od tego, że stosunek zobowiązaniowy ma swoje źródło ?u podmiotu zbywającego przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, po dniu jego nabycia będzie ono służyło do osiągania przychodów podlegających opodatkowaniu przez bank. ?Tym samym wydatki ponoszone przez bank na spłatę odsetek od przejętego kredytu, które będą naliczone i należne po dniu nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, będą dotyczyć działalności prowadzonej przez bank ?i w związku z tą działalnością powinny być rozpatrywane w kontekście ?art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Skoro więc dalsze wykorzystywanie przedmiotu nabycia umożliwi bankowi uzyskiwanie przychodów podlegających opodatkowaniu, ?to powstające po dniu nabycia koszty obsługi przejętych w ramach przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części zobowiązań powinny być kosztem uzyskania przychodów banku. Co więcej, wydatki te już ze swojej istoty mogą być uwzględnione w rachunku podatkowym podatnika na moment ich zapłaty (z uwagi na ?art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT przewidujący, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niezapłaconych odsetek od zobowiązań).

Komentowany wyrok wpisuje się w korzystną ?dla podatników linię orzeczniczą, zaprezentowaną w szczególności przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 23 listopada ?2012 r. (II FSK 613/11) oraz z 18 kwietnia ?2012 r. (II FSK 1687/10) czy też przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 9 grudnia 2013 r. (I SA/Bd 674/13). Pozostaje mieć nadzieję, że przedmiotowe rozstrzygnięcie będzie miało również wpływ ?na zmianę niekorzystnego dla podatników stanowiska prezentowanego obecnie przez organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych.