Jednym ze stałych wydatków obciążających budżet niemal każdego przedsiębiorcy są usługi telekomunikacyjne. Oczywiście VAT naliczony wykazany w fakturach dokumentujących takie usługi może być odliczony, jeżeli spełnione są warunki umożliwiające korzystanie z tego uprawnienia, a więc przede wszystkim gdy istnieje związek nabytych usług z wykonywaniem przez przedsiębiorcę czynności opodatkowanych.

Jeszcze w roku 2013 obowiązywała reguła szczególna, zgodnie z którą prawo do odliczenia podatku naliczonego ?w odniesieniu do usług wskazanych w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT (m.in. dostawy energii elektrycznej, cieplnej, gazu przewodowego czy też usług telekomunikacyjnych ?i radiokomunikacyjnych) powstawało w rozliczeniu za okres, w którym przypadał termin płatności. Od 1 stycznia 2014 r. zasady te uległy jednak istotnej modyfikacji. Obecnie prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym ?w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstaje ?u sprzedawcy obowiązek podatkowy. Przy czym zgodnie ?z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy ?o VAT, w stosunku do podatku naliczonego wynikającego ?z faktury dokumentującej nabycie towarów bądź usług, ?a także dokumentującej przekazanie całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub usługi, prawo do rozliczenia VAT powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny. Zasady te stosuje się także w stosunku do faktur dokumentujących nabycie mediów, a więc m.in. usług telekomunikacyjnych.

Tym samym przedsiębiorca ma prawo odliczyć podatek naliczony od nabytych usług telekomunikacyjnych, jeżeli łącznie spełnione są poniższe warunki:

W przypadku usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, a także w zakresie dostaw energii elektrycznej, cieplnej, chłodniczej oraz gazu przewodowego czy też usług komunalnych wskazanych ?w pozycjach 140–153 oraz 174 ?i 175 załącznika nr 3 do ustawy ?o VAT, obowiązek podatkowy zazwyczaj powstaje na zasadach określonych w art. 19a ust. 5 ?pkt 4 ustawy o VAT, czyli z chwilą wystawienia faktury przez sprzedawcę. Otrzymanie faktury za telefon uprawnia zatem podatnika do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym ją otrzymał. Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia takiej usługi powstał bowiem z chwilą wystawienia tego dokumentu przez firmę telekomunikacyjną, co stanowi o spełnieniu pierwszego z wymienionych warunków. Natomiast otrzymanie faktury wypełnia drugą z wymaganych przesłanek.

Gdyby jednak podatnik nie obniżył podatku należnego ?w rozliczeniu za okres, w którym uprawnienie to powstało, to zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT będzie on uprawniony do takiego odliczenia w deklaracji podatkowej składanej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Odliczenie to będzie także możliwe w późniejszym czasie, ale już ?w drodze korekty deklaracji składanej za okres, w którym omawiane uprawnienie powstało, według zasad przewidzianych w art. 86 ust. 13 ustawy o VAT.

Autor jest doradcą podatkowym