Prowadzę firmę. Rozliczam się za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Składki na ubezpieczenia społeczne zaliczam do kosztów uzyskania przychodów. Dostałem ich refundację z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Czy muszę teraz wykazać przychód w księdze? – pyta czytelnik.
Tak.
Jeśli składki zostały zaliczone do podatkowych kosztów, to po ich zwrocie trzeba wykazać przychód. Wpisujemy go w kolumnie ?8 księgi przychodów i rozchodów.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana jest płacić składki na ubezpieczenia społeczne. Ma dwie możliwości ich rozliczenia – wrzucić w koszty albo odliczyć od dochodu.
Co się bardziej opłaca? Jeśli uzyskujemy dochody, skutki podatkowe są identyczne. Różnica będzie wtedy, gdy z działalności ponieśliśmy stratę. Jeżeli wybraliśmy zaliczanie składek do kosztów, to ich wartość zwiększy stratę. Można ją rozliczyć w następnych pięciu latach. Gorzej, jeżeli nie wrzucamy ich w koszty. Wtedy przepadną, bo nie ma możliwości odliczenia ich od dochodu (ponieważ odnotowaliśmy stratę). Chyba że osiągamy też dochody z innych źródeł, np. z umowy o pracę.
Sposób rozliczania składek ma też znaczenie w momencie otrzymania refundacji. Co do zasady jest ona firmowym przychodem. Tak wynika ?z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że przychodem ?z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków.
Nie trzeba go będzie jednak wykazywać, jeśli składki nie zostały wrzucone w koszty. Taki wniosek można wyciągnąć z art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o PIT. Wyłącza on z kategorii przychodów zwrócone wydatki, które nie zostały zaliczone do kosztów.
Oczywiście przedsiębiorca, który otrzymał refundację, nie odliczy też składek od dochodu.
Taki sposób rozliczenia potwierdza interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 11 lutego br. (ITPB1/415-1171a/13/MR). Czytamy w niej: „gdy podatnik zalicza opłacane składki na bieżąco do kosztów uzyskania prowadzonej działalności, wartość zrefundowanych ?w późniejszym okresie składek stanowi dla niego przychód (...) gdy podejmie on decyzję o odliczeniu składek od dochodu, wartość zwróconych w roku podatkowym składek, na podstawie ?art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy nie stanowi przychodu z działalności, jednocześnie nie podlega także odliczeniu od dochodu, a jeżeli ich zwrot nastąpi w kolejnym roku podatkowym, to podlegają one doliczeniu do dochodu w zeznaniu podatkowym składanym za ten następny rok podatkowy".
Ile PFRON zwróci niepełnosprawnemu przedsiębiorcy
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zgodnie z art. 25a ust.1 pkt 1 ustawy ?z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.) refunduje osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składki, której podstawą wymiaru jest kwota określona ?w art. 18 ust. 8 oraz w art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Artykuł 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego na dany rok kalendarzowy.
Za okres styczeń – grudzień 2014 r. kwota składek na ubezpieczenia społeczne, odpowiadająca kwocie składek należnych od 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, wynosi:
Z kolei zgodnie z art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność ?w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności jest zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Za okres styczeń – grudzień 2014 r. kwota składek na ubezpieczenia społeczne, odpowiadająca kwocie składek należnych od 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia wynosi:
Ponadto zgodnie z przepisami ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw ?(DzU nr 226, poz. 1475 ze zm.) od 1 czerwca 2011 r. kwoty miesięcznej refundacji zostały ?zróżnicowane w zależności od stopnia niepełnosprawności. Wysokość refundacji jest ?następująca:
Źródło: www.pfron.org.pl