Organy podatkowe konsekwentnie podkreślają w wydawanych interpretacjach podatkowych, że wykazanie związku przyczynowego między ponoszonymi wydatkami (w tym przypadku na naukę języka obcego) a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza – jest obowiązkiem podatnika. To na przedsiębiorcy spoczywa zatem ciężar wykazania tych okoliczności. Jest to warunek konieczny – zdaniem fiskusa ?– dla uznania wydatku na naukę języka obcego za koszt uzyskania przychodu.

Na początek analiza

Zanim zatem przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności pieniądze, jakie wydaje na kurs języka obcego, powinien ustalić czy ten wydatek:

Zaliczając ponoszony wydatek do kosztów podatkowych trzeba więc ustalić, że spełnia on dwa warunki. Po pierwsze, jest poniesiony w celu uzyskania przychodu lub zabezpieczenia albo zachowania źródła przychodów. Po drugie, nie został wymieniony wśród tych, które kosztem być nie mogą (ich lista znajduje się w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT).

Mają wątpliwości, ?więc pytają...

Choć wspomniane przepisy nie wyłączają z kosztów podatkowych opłat na kursy językowe, to przedsiębiorcy mają często wątpliwości i nie wiedzą, czy ?o takie wydatki mogą zwiększyć koszty podatkowe prowadzonej działalności. Potwierdzają to interpretacje podatkowe, np. wydana przez Izbę Skarbową ?w Warszawie 23 września 2013 r. (IPPB1/415-731/13-4/MT).

Wynikało z niej, że podatniczka prowadzi działalność gospodarczą, świadcząc usługi graficzne. Głównym odbiorcą jej usług jest firma będąca częścią międzynarodowej spółki medialnej, która działa również w Czechach, na Słowacji i w Serbii. Ponieważ praca podatniczki wymaga dobrej znajomości języka angielskiego (ze względu na współpracę z różnymi spółkami – zarówno polskimi, jak ?i zagranicznymi), postanowiła rozpocząć naukę języka angielskiego w formie kursu. Jej zdaniem opłaty za kurs są kosztem podatkowym prowadzonej działalności gospodarczej, bo są racjonalnie i gospodarczo uzasadnione. Zdobycie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym pozwoli docelowo unikać bieżących kosztów ponoszonych na tłumaczenia wszelkiego rodzaju dokumentów pozyskiwanych od kontrahentów zagranicznych, bądź uczestnictwa tłumacza w rozmowach bezpośrednich. Pozwoli to także na poszerzanie oferty firmy poprzez dodanie wykonywania materiałów reklamowych (stron WWW, gier, katalogów, ulotek itp.) w wersji angielskiej.

W tej sytuacji fiskus stwierdził, że wydatki poniesione na naukę języka angielskiego w postaci kursu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

...a fiskus potwierdza

Podobnego zdania była Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 19 maja 2010 r. (ITPB1/?415-284/10/PSZ). Podatniczka prowadząca własną firmę w zakresie pośrednictwa handlowego pomiędzy firmami chińskimi i francuskimi zapytała, czy może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na organizowany w Chinach kurs uzupełniający znajomość języka chińskiego. Prowadzona działalność wymaga bowiem perfekcyjnej znajomości języków francuskiego ?i chińskiego.

Podatniczka wprawdzie ukończyła sinologię, ma jednak braki w zakresie słownictwa technicznego. Bez dodatkowego wykształcenia nie może w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje współpraca z firmami. Już teraz nie może wykonać prawidłowo części zleceń. Stąd też jej zdaniem wydatki na taki kurs mogą zwiększyć koszty prowadzonej działalności gospodarczej.

Izba skarbowa zgodziła się na taki sposób rozliczenia. Stwierdziła, że jeśli tylko wydatki ponoszone na podwyższenie kwalifikacji zawodowych, tj. opłaty za kurs językowy i dojazdy na ten kurs do Chin mają związek ?z działalnością gospodarczą, ?a w konsekwencji wpływ na powstanie lub zwiększenie (obecnie lub w przyszłości) przychodu, to mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Trzeba je tylko prawidłowo udokumentować.

Podobnie wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie ?z 21 października 2010 r. (IPPB1/?415-778/10-2/RS). Z wnioskiem ?o jej wydanie wystąpił podatnik, który świadczy usługi doradcze w zakresie projektów multimedialnych. Chciał rozszerzyć działalność na teren Ukrainy ?i Rosji. W tym celu zmuszony był rozmawiać w języku angielskim ?z tamtejszymi pracownikami. Okazało się jednak, że poziom jego wiedzy jest niewystarczający do bezproblemowej komunikacji. Zdecydował się zatem na kurs językowy. Uważał, że wydatek ten zaliczy do kosztów.

Izba przypomniała, że wydatki na doskonalenie znajomości języka angielskiego na kursach nie zostały wymienione wśród tych, które nie mogą być kosztem. A zatem – w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek – mogą być zaliczone do kosztów podatkowych. Wystarczy, że będą miały związek ?z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w konsekwencji wpływ na zachowanie lub zwiększenie przychodu. Wtedy wolno je zaliczyć do kosztów podatkowych, choć trudno je przypisać konkretnym przychodom. Izba stwierdziła, że skoro podnoszenie znajomości angielskiego ma na celu zachowanie obecnego źródła przychodu oraz pozyskiwanie coraz większej liczby klientów, to przedsiębiorca rozliczy ponoszone na ten cel wydatki w kosztach podatkowych.

Wyłącznie racjonalne

Na rozliczenie w kosztach wydatków poniesionych na opłacenie kursu językowego ?i egzaminu zgodziła się również ta sama izba skarbowa w interpretacji z 14 maja 2010 r. (IPPB1/?415-203/10-2/KS). Wątpliwości miała w tym przypadku podatniczka prowadząca działalność polegającą na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami. Często się zdarzało, że nie dochodziło do zawarcia umowy, bo brakowało jej umiejętności posługiwania się językiem angielskim z dziedziny biznesu. Postanowiła tę wiedzę uzupełnić. Wydawało się jej, że wydatki związane z kursem i egzaminem końcowym powinny być jej częściowo zrekompensowane przez wpisanie ich w ciężar kosztów podatkowych prowadzonej działalności.

Izba się na to zgodziła. Stwierdziła, że jeśli tylko wydatki na kształcenie (w tym przypadku kurs językowy i egzamin końcowy) pozwolą jej nabyć uprawnienia, umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej, to można uznać je za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo. Tym samym ich poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza.

Do takich samych wniosków doszła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 26 marca 2010 r. (IBPBI/1/415-201/10/JS), odpowiadając na pytanie podatnika prowadzącego sklep internetowy. Strona jego sklepu dostępna była w języku polskim, chciał jednak rozszerzyć grono klientów poza obszar Polski. Do tego – w jego ocenie – konieczna jest znajomość języka angielskiego (do komunikacji z klientami oraz – w czasie tworzenia anglojęzycznej wersji serwisu internetowego – do tłumaczenia samej jej zawartości i wykorzystywania narzędzi informatycznych do jej budowy). Wszystko to zdaniem podatnika przełoży się bezpośrednio na wysokość osiąganych przychodów. Ograniczenie się tylko do klientów polskojęzycznych mogłoby zmniejszyć ilość potencjalnych klientów i w efekcie przyczynić się do obniżenia przychodu. Izba przyznała mu rację.

Możliwość nowych kontaktów

Argumenty dotyczące konieczności poszerzenia wiedzy z zakresu znajomości obcych języków przekonały również Izbę Skarbową ?w Warszawie. Podatnik handlujący różnymi wyrobami ?z drewna twierdził, że często używa w pracy języków francuskiego, angielskiego i hiszpańskiego. Pytał, czy będzie mógł zaliczyć w koszty firmowe kursy językowe, na które zamierza uczęszczać. Jego zdaniem wydatki poniesione na te kursy mają bezpośredni wpływ na to, co robi.

W interpretacji z 13 listopada 2009 r. izba (IPPB1/415-705/09-4/AM) odpowiedziała twierdząco. Uznała, że podnoszenie kwalifikacji zawodowych przedsiębiorcy poprzez naukę języków obcych stwarza możliwość nawiązania i podtrzymywania kontaktów gospodarczych z kontrahentami zagranicznymi.

Również Izba Skarbowa ?w Katowicach w interpretacji ?z 31 marca 2008 r. (IBPB1/415-1/08/KB) stwierdziła, że podnoszenie kwalifikacji zawodowych wspólników spółki cywilnej, w tym nauka języka angielskiego – niezbędna do zakupu usług dzierżawy serwera w innych krajach – ma wpływ na przychód osiągany przez spółkę. Kupowała ona usługi dzierżawy serwera stron WWW w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych z uwagi na znacznie niższe opłaty niż ?w Polsce. Niezbędna do ich zakupu okazała się znajomość języka angielskiego technicznego. Stąd konieczność poniesienia wydatków na podniesienie kwalifikacji wspólników ?w tym zakresie. W opinii izby skarbowej wydatki te mogą być kosztami uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Kurs dla pracownika też musi być uzasadniony

Fiskus zgadza się, aby przedsiębiorcy zaliczali do kosztów podatkowych wydatki na kursy językowe nie tylko własne, ale również dla pracowników. Ale pracodawcy muszą pamiętać, aby wydatki te przyczyniały się do podnoszenia przez pracowników kwalifikacji wykorzystywanych w pracy, a tym samym również do uzyskiwania przez firmę przychodów. Gdy tak się dzieje, organy podatkowe pozwalają na korzystne dla przedsiębiorców rozliczenie wydatków. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 sierpnia 2008 r. (ILPB3/423-318/08-4/DS). Spółka wydająca gazetę zorganizowała kursy językowe dla pracowników. Twierdziła, że w dużym stopniu wpłynie to na jakość ich pracy oraz na jakość i wizerunek gazety. Tym samym przyczyni się pośrednio do wzrostu sprzedaży. Izba stwierdziła, że skoro wydatki na kursy językowe dla dziennikarzy, pracowników marketingu oraz pracowników administracyjnych są związane z zachowaniem źródła przychodów i nie zostały wymienione wśród tych, których nie uznaje się za koszty podatkowe, spółka może je rozliczyć. Do takich samych wniosków doszła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 17 stycznia 2008 r. (IP-PB3-423-358/07-2/EM), wyjaśniając wątpliwości spółki świadczącej usługi opieki medycznej. Część pacjentów to obcokrajowcy. Bariera językowa powoduje, że spółka nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom pacjentów obcojęzycznych i w związku z tym sfinansowała kurs języka angielskiego dla pracowników rejestracji medycznej. Znajomość języka obcego pozwoli na profesjonalną obsługę obcokrajowców i właściwą komunikację z nimi. Zdaniem izby skarbowej w takim przypadku „można mówić o istnieniu związku przyczynowego między poniesieniem wydatku a celem, jakim jest osiągnięcie bądź zamiar osiągnięcia przychodu i możliwość zaliczenia wydatku na naukę języka angielskiego dla pracowników rejestracji medycznej do kosztów uzyskania przychodów".