Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną spółki, która spierała się z fiskusem o stawkę VAT na montaż żaluzji w domach i mieszkaniach (sygnatura akt: I FSK 617/13).
Kanwą sprawy była interpretacja podatkowa. O jej wydanie wystąpiła firma zajmująca się trwałym montażem rolet, żaluzji, moskitier w obiektach budowlanych (ich częściach) zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (art. 41 ust. 12 do 12c ustawy o VAT).
Z wniosku wynikało, że montaż wykonywany jest na indywidualne zamówienie klienta. Pracownik firmy dokonuje pomiaru w mieszkaniu i zamawia materiał u producenta. Po otrzymaniu gotowych rolet, żaluzji czy moskitier pracownicy firmy montują je u klienta.
Firma zapytała, czy od 1 stycznia 2011 r. przy montażu rolet, moskitier, żaluzji w mieszkaniach i obiektach budowlanych spełniających definicję budownictwa społecznego może stosować preferencyjną 8-proc. stawkę VAT w odniesieniu do całości usługi. Ona sama uważała, że tak. Jej zdaniem dostawa i montaż żaluzji, moskitier, rolet jest modernizacją obiektu, gdyż prace te nie tylko podnoszą walory estetyczne, ale też w dużej mierze latem chronią mieszkania przed nadmiernym nagrzewaniem.
Fiskus zgodził się na preferencję, ale tylko dla rolet i żaluzji zewnętrznych. Do montażu wewnętrznych oraz moskitier nakazał stosować stawkę podstawową. W ocenie urzędników elementy montowane wewnątrz są wyposażeniem budynku (lokalu).
Sprawa trafiła na wokandę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę spółki. Rację przyznał jej dopiero sąd kasacyjny. Naczelny Sąd Administracyjny odwołał się do uchwały siedmiu sędziów z 24 czerwca 2013 r. dotyczącej szaf wnękowych (I FPS 2/13). Co prawda, jak zauważył sędzia NSA Artur Mudrecki, rozstrzygnięcie to nie dotyczy rolet czy żaluzji, ma jednak duże znaczenie dla wykładni przepisów, które pozwalają na stosowanie preferencji. W uchwale odniesiono się bowiem szeroko do pojęcia modernizacji.
W ocenie NSA organ interpretacyjny wykazał się dużą niekonsekwencją. Pozwolił na stosowanie 8-proc. stawki do montażu żaluzji zewnętrznych, a odmówił jej do wewnętrznych. Tymczasem ich funkcja jest taka sama. Sąd uznał, że przy spełnieniu określonych przesłanek montaż żaluzji wewnętrznych czy moskitier może podlegać preferencyjnej stawce.
Z orzeczenie NSA wynika, że decydujące znaczenie dla zastosowania 8-proc. stawki na montaż moskitier czy żaluzji wewnętrznych będzie miało to, czy są one trwale związane z budynkiem, np. ze ścianą czy oknem, i podwyższają standard mieszkania czy domu. Wyrok jest prawomocny.