- Spółka z o.o., w której pracuję jako główna księgowa, otrzymała od komornika zawiadomienie o zajęciu dywidendy należnej jednemu ze wspólników (krajowej osobie fizycznej). Pomniejszyłam dywidendę o kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego (19 proc.) i przelałam ją na rachunek bankowy podany przez komornika. Jednak komornik uważa, że spółka powinna mu przekazać wartość brutto dywidendy, tj. bez pomniejszania jej o podatek dochodowy. Czy postąpiłam prawidłowo, pomniejszając dywidendę przekazaną komornikowi o kwotę podatku od dywidendy? Czy spółka z o.o. występuje w tym przypadku w charakterze płatnika tego podatku?

– pyta czytelniczka.

Wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma prawo do udziału w zysku, jaki wynika ?z rocznego sprawozdania finansowego i jest przeznaczony do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Stanowi o tym art. 191 § 1 kodeksu spółek handlowych. Zysk ten może więc zostać przeznaczony na wypłatę dywidendy dla uprawnionych wspólników spółki z o.o.

Przychód z kapitałów pieniężnych

Dywidenda wypłacona osobie fizycznej jest dla tej osoby przychodem z kapitałów pieniężnych ?z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.

Od uzyskanego przez wspólnika przychodu w postaci dywidendy należy pobrać zryczałtowany podatek dochodowy według stałej stawki 19 proc., czyli bez pomniejszania przychodu ?o koszty jego uzyskania (art. 30a ust. 1 pkt 4 i ust. 6 ustawy o PIT). Podatek ten jest pobierany na podstawie art. 41 ust. 4 w zw. z ust. 1 ustawy o PIT przez płatnika dywidendy, będącego jednocześnie płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego.

Zadania płatnika

Skoro zobowiązana do wypłaty należnej dywidendy jest spółka ?z o.o., w której wspólnik posiada swoje udziały, to właśnie spółka jest jednocześnie zobowiązana ?z tego tytułu do obliczenia i potrącenia kwoty zryczałtowanego podatku dochodowego.

Przepisy ustawy o PIT nie dają podstaw do pobrania tego podatku przez komornika. Komornik sądowy jest zobowiązany do pełnienia roli płatnika podatku tylko wówczas, gdy wypłaca on za pracodawcę świadczenia ze stosunku pracy lub stosunków pokrewnych (art. 42e ustawy o PIT). Natomiast wypłacenie dywidendy wierzycielowi wspólnika w toku postępowania egzekucyjnego nie daje podstaw do uznania, że komornik jest w tym przypadku płatnikiem podatku od dywidendy. Płatnikiem tego podatku jest nadal spółka z o.o., wobec której wspólnikowi przysługuje roszczenie ?z tytułu dywidendy. Przekazanie dywidendy na rachunek bankowy komornika (zamiast na rachunek bankowy wspólnika) nie zwalnia spółki z obowiązków płatnika podatku od dywidendy.

Co na to fiskus

Potwierdzenie tego stanowiska można odnaleźć także w interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach ?z 8 marca 2012 r. (IBPBII/2/415-?1408/11/MM). Wyjaśniono w niej, że z brzmienia art. 41 ust. 4 ustawy o PIT wynika w sposób niebudzący wątpliwości, że: „(...) to spółka kapitałowa wypłacająca dywidendę obowiązana jest do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego, a następnie wypłacenia dywidendy netto – czyli dywidendy pomniejszonej o pobrany przez spółkę jako płatnika podatek. W przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia, iż dywidenda została przelana na konto komornika, a nie udziałowca. Obowiązki płatnika z tytułu wypłaty dywidendy nie są uzależnione bowiem od tego, na czyje konto środki z tego tytułu zostają przekazane. Jak zostało wskazane powyżej, płatnicy obowiązani są pobrać zryczałtowany podatek z tytułu wypłaty dywidendy. Obowiązki płatnika wiążą się zatem z czynnością wypłaty dywidendy. Tym samym fakt, że w związku z postępowaniem egzekucyjnym kwota dywidendy należna udziałowcowi spółki nie została przelana na jego konto, a na konto komornika, nie zmienia tego, iż w związku ?z wypłatą tej dywidendy na spółce wypłacającej dywidendę będą ciążyły obowiązki płatnika. Skoro zatem podmiotem wypłacającym dywidendę jest spółka z o.o. ?– wnioskodawca, to z tego tytułu na nim jako płatniku ciążą obowiązki pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych".

Tym samym spółka postąpiła prawidłowo, przekazując komornikowi dywidendę pomniejszoną o kwotę pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego. Jako płatnik miała ona obowiązek obliczyć i potrącić kwotę tego podatku. W rezultacie komornikowi powinna zostać przekazana dywidenda netto, tj. w kwocie pomniejszonej o wartość pobranego podatku.

Inne obowiązki

W związku z tym, że przekazanie komornikowi dywidendy należnej wspólnikowi nie zwalnia spółki z o.o. z obowiązków płatnika podatku od dywidendy, to nie może ona zapominać o pozostałych obowiązkach związanych z tą funkcją. Do pozostałych obowiązków spółki kapitałowej wypłacającej dywidendę krajowej osobie fizycznej należy:

- ?przekazanie pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego na rachunek bankowy urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, ?w którym płatnik pobrał ten podatek,

- ?wykazanie kwoty zryczałtowanego podatku dochodowego ?w deklaracji rocznej PIT-8AR składanej w terminie do końca stycznia po zakończeniu roku podatkowego, w którym nastąpiło pobranie tego podatku.

Uzyskanie przez wspólnika dochodu opodatkowanego ?w formie zryczałtowanej wskazuje, że pobrany przez spółkę z o.o. podatek ma charakter podatku pobranego w ostatecznej wysokości. Oznacza to, że udziałowiec nie wykazuje tego dochodu ?w swoim zeznaniu rocznym. ?Z tego powodu na spółce z o.o. jako płatniku nie ciąży obowiązek wystawienia podatnikowi (wspólnikowi), będącemu krajową osobą fizyczną, żadnej informacji ?o wysokości wypłaconej dywidendy i pobranym podatku dochodowym.