Wspólne sportowe emocje integrują pracowników i sprzyjają tworzeniu dobrej atmosfery. Zgodziła się z tym katowicka Izba Skarbowa.

O interpretację wystąpiło przedsiębiorstwo, które wysyła pracowników na branżowe turnieje, m.in. tenisowe i strzeleckie. Ponosi koszty wpisowego, organizacji, wyżywienia, noclegu, transportu, sprzętu sportowego (np. naboje do ćwiczeń). Wydatki pokrywane są ze środków z bieżącej działalności.

Firma twierdzi, że są one kosztem podatkowym. Zawodnicy mają bowiem na strojach jej logo i w ten sposób ją reklamują. Pod pojęciem reklamy należy rozumieć ogół działań zmierzających do rozpowszechniania informacji o jednostce. Może być realizowana za pomocą rozmaitych środków wyrazu, w tym poprzez rozpowszechnianie logo.

Ponadto imprezy służą zacieśnianiu więzi społecznych i przyczyniają się do większej integracji pracowników w całej branży, którzy na co dzień kontaktują się z sobą tylko telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Osobiste spotkania poprawiają kontakty, a także ułatwiają rozwiązywanie problemów i pokonywanie barier, jakie napotykają w trakcie codziennej współpracy.

Reasumując, sfinansowanie udziału w rozgrywkach sportowych to inwestycja w kadry, która ma na celu poprawienie atmosfery pracy i zmotywowanie pracowników. Taką inwestycję należy zaliczyć do ogólnych kosztów działalności gospodarczej.

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Podkreślił, że za koszty uzyskania przychodów można uznać też tzw. koszty pracownicze. Obejmują one nie tylko wynagrodzenia zasadnicze oraz wszelkiego rodzaju nagrody. Zalicza się do nich również wydatki związane z organizacją zawodów sportowych. W każdej sytuacji trzeba jednak sprawdzić, jaki jest cel danego przedsięwzięcia. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że mają się one przyczynić do wzrostu przychodów firmy. Zorganizowanie udziału w rozgrywkach sportowych ma poprawić atmosferę pracy i zmotywować załogę. Pokazuje, że firma dba o zdrowie i lepsze samopoczucie zatrudnionych. Jest to więc ogólny koszt działalności poniesiony w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów.

Zawody sportowe, w których biorą udział pracownicy z różnych firm należących do tej samej branży, niosą dodatkowy element rywalizacji związany z konkurencją. Ponadto wspólne sportowe emocje integrują pracowników, sprzyjają wytworzeniu dobrej atmosfery w pracy, jak również wpływają na zacieśnienie więzi zatrudnionych z firmą.

Uczestnicząc w tego rodzaju spotkaniach, pracownicy utożsamiają się z firmą, a mając świadomość, że pracodawca o nich dba, sumienniej wywiązują się ze swoich obowiązków. Efektywność pracy wykonywanej przez silnie zmotywowany i zharmonizowany zespół skutkuje większym przychodem firmy.